9.3 C
New York
Saturday, April 13, 2024

Buy now

Kujt po i shërben media shqiptare ? BDI është garë me VMRO-DPMNE dhe LSDM dhe jo më Albin Kurtin

- Advertisement -

Shkruan: Astrit Gashi

Ali Ahmeti dhe Bujar Osmani janë dy politikanet më meritor për të gjitha të arriturat Maqedonisë se Veriut. Kjo është një e vertetë të cilën e dinë të gjithë.

Tash në prag të fushatës elektorale disa njerzë në BDI ka filluar të shfaq armiq imagjinar, si Albin Kurtin dhe opozitën Vlen. E në fakt VMRO-DPMNE dhe aleatet e saj janë kundeshtaret real.

Por si duket BDI-ja ende nuk e ka kaluar krizën kur deputetë, kryetarë komunash, kryetarë degësh e nëndegësh, anëtarë të Këshillit të Përgjithshëm dhe zyrtarë të tjerë partiakë ngrenë zërin e tyre për një reformë në parti. Këto probleme pësuan me disa largime që si duket e ka goditur subjektin më të madh shqiptar në Maqedoninë e Veriut.

Ali Ahmeti garën politike e ka me VMRO/DPMNE dhe LSDM/në e cila e shfrytëzoj për arritur qëllimet e veta politike.

E gjithë fushata duhet të përqendrohet që të marrim votat e bashkesive tjera etnike dhe jo ne debate të kota të gazetareve nga Kosova e Shqipëria të cilët nuk e njohin sistemin politik ne vend duke mos ditur dhe gjerat me elementare se ne sa zona zgjedhore ndahet vendi. Të cilet për hire të së vertetës po i bejnë anti fushatë. Plaku e din mirë së armiku i djeshëm nuk behët mik brenda natës.

Debate kunder njeri tjetrit vetëm sa e peqajne edhe me shumë votën shqiptare e cila duhet të unifikohet për të dërguar kandidatin shqiptar në raundin e dytë.

Ali Ahmeti ka arritur që të realizojë të përparimin e të drejtave të shqiptarëve si qytetarë të barabartë të Republikës së Maqedonisë së Veriut për të cilin sukses i ka rezervuar vetes së tij një vend në librat e historisë për të cilin do të lexojnë brezat që vijnë.

Fronti Europian behet me Alenacen për Shqiptaret e udhehequr nga Zijadin Sela së cilës duhet të i ofrohen 4-5 vende në listen e Frontit Europian. Secila ditë e humbur në formimin e berthamës së ketij fronti pro europë është një humbje për ketë formacion politik që duhet të perkrahet nga të gjithë.

Opozita shqiptare në Maqedoninë e Veriut po i benë një shërbim të mirë BDI-së duke kritikuar gazetar shqiptar të cilët për hirë të se vërtetës nuk janë dhe nuk kanë qene asnjëherë përkrahës se vijës së Ali Ahmetit.

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate, njëherësh ish-kryeministri Dimitar Kovaçevski në secilën paraqitje kritikon ministrat e BDI-së të cilët i akuzon së kanë luajtur futboll ne zyrat e tyre. Ani pse Bujar Osmani ishte ministri më i suksesshme në qeverinë e tij. Prandaj duhet të me fakte të demaskohet ky genjeshtar!

E gjithë fushata duhet të përqendrohet se si të mposhtet blloku anti europe VMRO – DPMNE-së, ne krye me Hristijan Mickoskin dhe aleateve të tyre pro rus të cilët nuk duhet lejuar marrin shumicën parlamentare.

Blloku i të gjitha partive shqiptare në asnjë mënyre nuk duhet që të bashkëpunojnë dhe të hyje ne qeveri me partitë antieuropine!

Votuesit në Maqedoninë e Veriut i kanë dy opsione Europë ose Rusi.
Prandaj e gjithë fushata duhet të behet kunder aleateve të Putinit të cilët duhet luftuar në të gjitha menyrat.

Voto vlerat, mos mbeshtet ata që të vrasin lirinë tënde.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit