-5.3 C
Pristina
Wednesday, February 8, 2023
Home Lajme Ekonomi

Ekonomi

Berisha: 5581 lëndë i mbyllëm vetëm gjatë vitit 2022

0
Valon Berisha, drejtor i Financave në Byronë Kosovare të Sigurimit (BKS) tregon se vetëm gjatë vitit që lamë pas BKS-ja ka arritur të mbyll...

Gjysma e investimeve buxhetore 2023 në Kosovë, për komunat e udhëhequra...

0
Ndarja e investimeve kapitale në buxhetin e vitit 2023 në Kosovë tregoi se mbi gjysma e tyre i është shpërndarjë tri komunave ku udhëheq...

Moska dhe Teherani lidhin sistemet e tyre bankare

0
Irani dhe Rusia kanë lidhur sistemet e tyre të komunikimit ndërbankar dhe transferimit të parave për të ndihmuar në nxitjen e transaksioneve tregtare dhe...

Sami Mazreku: Në katër vitet e fundit Industria e Sigurimeve ka...

0
Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit Sami Mazreku, së bashku më bashkëpunëtor kanë organizuar një takim pune me gazetarë, ku para tyre është prezantuar...

Inflacioni në “kulm”, kur pritet të shënojë rënie?

0
Edhe gjatë këtij viti parashihet që Kosova do të përballet me inflacion të lartë. Njohës të çështjeve ekonomike megjithatë presin që shkalla e inflacionit...

Më 2022 numër rekord biznesesh të regjistruara (Video)

0
Nga krejt vitet e pasluftës, 2022-ta ishte më i bereqetshmi sa i përket regjistrimit të bizneseve në Kosovë. Përgjatë 12 muajve u legalizuan 11 mijë...

Hidhen dyshime rreth konkursit për guvernator të BQK-së

0
Pas publikimit të listës së ngushtë me katër kandidatë për pozitën e guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës, shoqëria civile dyshon se procesi nuk...

Janari po prek fundin, koeficienti i pagës ende nuk dihet

0
Përllogaritjet vazhdojnë, derisa vetëm tri ditë kanë mbetur deri në muajin shkurt. Nga 1 shkurti Ligji i Pagave që u miratua në dhjetor të vitit...

FMN mblidhet për Kosovën: Të luftohet korrupsioni, inflacioni në vitin 2022...

0
Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka mbajtur më 25 janar konsultimin vjetor për Kosovën, ku u konkludua se rritja e çmimeve të...

Mazreku: BKS-ja e gatshme të zhvillojë dhe sponsorizojë raportin e aksidenteve...

0
Drejtori i Byrosë së Sigurimeve të Kosovës (BKS), Sami Mazreku, ka thënë se ulja në minimum e aksidenteve është një ndër prioritet e Byrosë....
FansLike
FollowersFollow