-5.3 C
Pristina
Wednesday, February 8, 2023
Home Lifestyle Kuriozitete

Kuriozitete

Një ajsberg i madh sa Londra shkëputet nga Antarktida

0
Në Antarktidë janë qartësisht të dukshme efektet e ngrohjes globale. Një ajsberg masiv prej 1550 km katrorësh i quajtur Chasm-1 është shkëputur nga kontinenti i...

Ky është vendi ku qepa është luks, kushton më shumë se...

0
Të gjitha restorantet në Filipine kanë kohë që po përballen me mungesën e një prej ushqimeve kryesore të kuzhinës filipinase. Shumë prej tyre u detyruan...

Vjen në jetë bebja “gjigante”

0
Një foshnjë që peshon 7 kilogramë dhe 328 gramë ka ardhur në jetë në Parintins, Brazil, të mërkurën më 18 janar. Mediat raportojnë se...

E dini pse të gjitha shtëpitë kanë aromën e tyre të...

0
E keni vënë re që sapo hyni në shtëpinë e dikujt, nuhasni një aromë specifike? Mund të jetë e mirë, e keqe, ose çfarëdo midis,...

E keni ditur? Ky është kuptimi i etiketave të ngjitura në...

0
Të gjithë i kemi parë ato etiketat e vogla të ngjitura në fruta. Përveç logos së ndritshme që kanë në to, është edhe një...

Misteri i shkëmbit që qëndron prej 11 mijë vitesh mbi një...

0
Ky është “shkëmbi i çuditshëm”, që në finlandisht thuhet Kummakivi. Ky shkëmb ndodhet në pyllin e dendur në pjesën perëndimore të Ruokolahti në Finlandën Juglindore. Shkëmbi...

A e dini arsyen pse nuk ju lejohet të buzëqeshni në...

0
Fotografitë e pasaportave kanë rregullave të rrepta në lidhje me atë që është e pranueshme. Të keni flokët larg fytyrës dhe të mos buzëqeshni...

Kalifornia bëhet shteti i parë që ndalon shitjet e gëzofëve

0
Kalifornia u bë zyrtarisht shteti i parë në SHBA, i cili ndalonte shitjen dhe prodhimin e gëzofit. Në vitin 2019 shteti kishte miratuar një ligj që...

ShBA miraton vaksinën e parë në botë për sëmundjen e bletëve

0
SHBA ka miratuar përdorimin e vaksinës së parë në botë për bletët. Ai u krijua për të parandaluar vdekjet nga sëmundja amerikane e foulbrood, një...

Enët plastike do të ndalohen në Angli, kjo është arsyeja

0
Qeveria angleze ka konfirmuar se enët që janë për një përdorim do të ndalohen të Angli, si përpjekje për të reduktuar ndotjen. Shifrat tregojnë se...
FansLike
FollowersFollow