-5.3 C
Pristina
Wednesday, February 8, 2023
Home Lajme Kulturë

Kulturë

Romani që i ngre himn flijimit për Kosovën

0
Shkruan: Fitim Çaushi -Recension i romanit “Pengu Ukshin Hoti ndodhet në Beograd”, i autorit Sefer Pasha Ka mbi dy dekada që ekzistenca e intelektualit të ndritur...

Del zyrtarisht në shitje libri i Princit Harry

0
Libraritë në të gjithë Londrën u hapën në mesnatë për të përmbushur kërkesat e shumta për librin me kujtime të Princit Harry, i cili...

Trashëgimi: Veshja Tradicionale e Mendvegjës

0
  Në asnjë festë nuk ndihem më bukur dhe më estetike sesa kur jam në veshjen tradicionale të trashëgimisë kulturore dardane medvegjase, e cila nuk...

Regjisori James Cameron konfirmon se do të ketë vazhdim të filmave...

0
Vazhdimi i shumëpritur i filmit “Avatar” më në fund u shfaq premierë dhjetorin e kaluar, 13 vjet pas publikimit të pjesës së parë. Regjisori James...

Obama publikoi listën e filmave të preferuar të vitit 2022

0
Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, publikoi listën e tij për filmat më të mirë të vitit 2022, ndërsa tërhoqi vëmendjen për shkak të një përzgjedhjeje. 61-vjeçari...

Shkurte Fejza shpallet qytetare nderi e Matit

0
Bilbili këngës shqipe, Shkurte Fejza është nderuar për kontributin e saj në muzikën shqiptare. Këngëtarja e njohur u shpall qytetare nderi e Matit nga Bashkia...

“Një kosovare në Eurovision” – mediat serbe thonë se është provokim...

0
Media serbe “Alo” nuk e ka kapërdirë faktin që Shqipëria do të përfaqësohet në Eurovision nga një kosovare dhe edhe pse kjo nuk është...

Albina dhe familja Kelmendi e përfaqësojnë Shqipërinë në Eurovision

0
  Edicioni i 61-të i Festivalit të Këngës në RTSH, ka përfunduar me fitues Albina dhe Familja Kelmendi, derisa çmime në këtë festival ka marrë...

Kjo këngëtare merr çmimin “Artisi më i mirë debutues” në Festivalin...

0
Sot (e enjte) është duke u mbajtur nata finale e edicionit të 61-të të Festivalit të Këngës në RTSh. Ndërkohë është ndarë çmimi i parë...

Enver Petrovci: Po kam frikë të shkoj të Zoti, unë jam...

0
Aktori i njohur kosovar, Enver Petrovci, ka deklaruar sot në emisionin Libero të Resul Sinanin se ka parë dritën e “zotit” dhe se ai...
FansLike
FollowersFollow