21.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Zgjedhjet në Maqedoni: Dalja deri në orën 9:00 më e ulët në krahasim me zgjedhjet e kaluara

- Advertisement -

Në Maqedoninë Veriut po mbahen zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare.

Komisioni Zgjedhor atje ka dal me informacione dhe statistika.

Numri i vendvotimeve është 3480 në 80 komuna në territorin e Maqedonisë së Veriut. Të drejtë vote kanë 1 814 317 votues për zgjedhjet presidenciale dhe 1 815 350 votues për zgjedhjet parlamentare.

“Nga të dhënat e marra për pjesëmarrjen e votuesve për zgjedhjet presidenciale deri në ora 9:00, nga gjithsej 547 041 votues të regjistruar në këto qendra votimi kanë votuar 22 797 persona apo 4.17 për qind. Pjesëmarrja më e madhe për zgjedhjet presidenciale është në Probishtip – 8.85 për qind, ndërsa më e ulët është në Bogovinë 0.57 për qind. Krahasuar me rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2019, kemi një rënie të daljes prej 1.99 për qind në këto zgjedhje”, ka thënë kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KShZ), Aleksandar Dashtevski.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit