28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Kurti mesazh Francës e Gjermanisë: Nuk e pranojmë kushtëzimin e anëtarësimit në KiE me Asociacion

- Advertisement -

Kryeminsitri i vendit Albin Kurti ka mbledhur sot ministrat e tij pasi Kosova nuk hyri në agjendën e Komitetit të Ministrave.

Kurti u shpreh i habitur nga Gjermani dhe Franca të cilat ia vendosen Kosovës edhe një kusht për anëtarësim në KiE.

“Qeveria nuk e pranon kushtëzimin e anëtarësimit në KiE me Asociacion . Për normalizimin e marrëdhieve me Serbinë bisedojmë ne Bruksel jo në Strasburg. Neni 7 i marrëveshjes bazike nuk edhe në ndërlidhje me nenin 10 nuk mund të nxjerret jashtë.

marrëvehsjes, nuk mund të vendoset në qendër të saj as sipër saj si një çështje urgjente”, u shpreh Kurti

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit