14.6 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Tre këshilla për të pasur një pranverë më argëtuese

- Advertisement -

Shkruan; Aurora Pirraku Nika

Na erdhi pranvera! Zogjtë po fillojnë të këndojnë dhe pemët po lulëzojn. Ndoshta tani e ndjen veten e shtyrë që të punosh fort në punë deri në pushimet e shumëpritura të verës? Në pranverë, shumë
njerëz vendosin të shtojnë ritmin. Ne kërkojmë të bëjmë përparim të madh në aspektin personal dhe profesional. Prandaj, nuk është çudi që mund të ndjehemi stresuar gjatë kësaj periudhe. Pra, sot dua të jap 3 këshilla për të pasur një pranverë më argëtuese dhe, si shpresojmë, më pak stresante!

1. Prioritizo shëndetin tënd: Për të qenë efektiv në punën tënde, ka nevojë që të ndjehesh mirë. Kur merresh me shëndetin tënd, gjithashtu është shumë më e lehtë për të menaxhuar stresin. Kështu që, ndërsa punon, sigurohu që të flejësh mjaftueshëm, të hani ushqim të shëndetshëm dhe të përpiqesh të bësh disa lëvizje çdo ditë.

2. Kushto kohë për rikuperim: Në të vërtetë është e këndshme të përballeni me sfida dhe të arrini objektivat? Shumica prej nesh kanë ndjenjën e dëshirës për të përparuar në jetë. Por gjithashtu është e rëndësishme të kushtoni kohë për rikuperim. Pushimi është një copë bazë e një jete të kuptimplotë.

3. Planifikoni diçka argëtuese: Në shoqërinë e sotme, shumë njerëz e kanë vështirë të kushtojnë
kohë vetëm për të qeshur dhe shumë ndiejnë faj për kohën që nuk janë të produktivë. Por a bëhemi të lumtur sa më shumë të bëjmë? Ose do të gjejmë gjithmonë gjëra të reja për të strehuar drejt? Më
së shumti. Kështu që sigurohu që të planifikosh gjëra të tilla që janë thjesht argëtuese këtë pranverë.
Përbëru një takim për kafe me një mik, merr një kurs në diçka që nuk e ke bërë kurrë më parë, ose mbase fillon të punosh në kopsht?

Shpresoj që kjo të sjellë një hapi më të lartë për një pranverë të mrekullueshme. Uroj një ditë të mbarë vazhdimisht dhe shpresoj që pranvera jote të jetë fantastike!

 

Aurora Pirraku Nika. Kriminologe
Leg. Psykoterapist CBT& Psykodinamis.Trauma.
Fil. Mag i Ledarship
Fil.Mag Shkenstar ne shkencat e sjelles. Ne perfundim ne Magistër në punën e policsë.

[email protected] +46709992132

Kompania ime quhet “Neuro Psychotherapy & Consulting”. Unë jam një psikoterapist me përvojë dhe i gjithanshëm që ofron një gamë të gjerë metodash terapeutike për të mbështetur individët në rrugëtimin e tyre drejt shëndetit mendor. Me një përvojë në terapinë konjitive të sjelljes (CBT) dhe terapinë psikodinamike, unë jam i pajisur mirë për t’u marrë me një gamë të gjerë shqetësimesh emocionale dhe psikologjike.
Përveç ekspertizës sime në psikoterapi, kam një diplomë në Shkenca të Sjelljes, me specializim në psikologji shëndetësore dhe psikologji pune. Me mbi 27 vjet përvojë pune në mjedise të ndryshme, duke përfshirë institucionet komunale, private dhe qeveritare, kam zhvilluar një kuptim të thellë të sjelljes njerëzore dhe sfidave me të cilat përballen individët në jetën e tyre të përditshme. Sfondi im i
gjerë në kriminologji më ka dhënë një perspektivë unike mbi faktorët që ndikojnë në sjelljen njerëzore dhe ndikimin e saj në shëndet.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit