27.3 C
New York
Wednesday, July 24, 2024

Buy now

Rohde: Ndalimi i festivalit “Mirëdita, Dobar Dan” është promovim i nacionalizmit nga Serbia

- Advertisement -

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, sot është takuar me Kushtrim Koliqin nga organizata joqeveritare “Integra”.

Kjo pasi festivali “Mirëdita, Dobër Dan” u ndalua nga institucionet e Serbisë.

“Sapo u takova me Kushtrim Koliqin nga organizata joqeveritare Integra, partneri i festivalit ‘Mirëdita, Dobar Dan’ nga Kosova, i organizuar nga njerëz të guximshëm nga Kosova dhe Kosova, duke u fokusuar për paqen dhe pajtimin. Autoritetet e Serbisë tani kanë ndaluar edicionin e 10-të të tij. Avokimi për këtë ndalim është promovimi i nacionalizmit. Kjo nuk ka vend në Europë”, ka shkruar Rohde.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit