29.5 C
New York
Monday, July 15, 2024

Buy now

Drejtori i Teatrit të Hungarisë ofron dorëheqjen pas incidentit të skenës së Romeo dhe Zhuljetës

- Advertisement -

Shefi i teatrit të Hungarisë ofroi dorëheqjen pasi një rënie në ballkon plagosi dy aktorë që ishin në rolin e Romeos dhe Zhulietës.

Júlia Szász luajti Zhulietën dhe Otto Lajos Horváth performoi si babai i saj Capulet gjatë incidentit të së premtes.

Dyshja janë në gjendje të rëndë por të qëndrueshme në spital.

Drejtori i Teatrit Kombëtar, Attila Vidnyánszky, ofroi dorëheqjen të hënën, por ajo u refuzua nga ministri i kulturës i Hungarisë, János Csák.

Mjekët e ndihmës mjekësore e trajtuan çiftin pasi ata ranë pas pamjes nga një platformë e ngritur gjatë aktit të dytë të shfaqjes në Budapest.

Të dy më vonë iu nënshtruan një operacioni.

U nis një hetim dhe Csák tha se po pret hetimin përpara se të ndërmerrte veprime të mëtejshme. Është e paqartë se kur mund të përfundojë hetimi.

Vidnyánszky ka shërbyer në rolin e tij si drejtor i Teatrit Kombëtar për 10 vjet dhe është një aleat i ngushtë i kryeministrit Viktor Orban.

Emërimi i tij ishte caktuar të përfundonte në vitin 2023, por ai u zgjat edhe pesë vjet të tjera deri në vitin 2028 në fillim të këtij viti.

Csák dhe Vidnyánszky vizituan spitalin e Budapestit ku po trajtohen aktorët dhe takuan mjekë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit