16 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

UEFA theu protokollin gjatë vendimit të VAR-it në përballjen mes Real Madridit dhe Bayern Munichut

- Advertisement -

Protokollet e UEFA-s duket se janë thyer gjatë ndeshjes së Real Madridit në Ligën e Kampionëve kundër Bayern Munichut.

Skuadra e Carlo Ancelottit krijoi rastet më të mira, por stadiumi Santiago Bernabeu u shtang në heshtje të plotë në minutën e 68-të.

Harry Kane e gjeti Alphonso Davies, me kanadezin që lëshoi një goditje mahnitëse për ta çuar topin në pjesën e pasme të portës së Andriy Lunin.

Madridi mendoi se kishte barazuar në minutën e 72-të përmes Nachos, por goli i tij u anulua pasi VAR ndjeu se ai kishte faulluar Joshua Kimmich.

Megjithatë, protokollet e UEFA-s thuhet se u thyen gjatë kontrollit të VAR-it, pasi përsëritja e incidentit u shfaq në ekranin e madh për ta parë të gjithë, gjë që nuk ishte menduar të ndodhte.

Sipas rregullores së UEFA-s, ku thuhet: “Ripërsëritjet e VAR dhe GLT nuk mund të shfaqen në ekranet gjigante në stadium, përveç nëse UEFA vendos ndryshe. Transmetimet dhe përsëritjet e njëkohshme të ndeshjes janë të autorizuara për monitorët e shtypit dhe kanalet me qark të mbyllur. Rezultatet e ndeshjeve të tjera mund të shfaqen në tabelën e rezultateve dhe/ose ekranin gjigant gjatë ndeshjes”.

Real Madridi përfundimisht barazoi në minutën e 88-të përmes Joselut, i cili u fut në lojë vetëm në minutën e 81-të.

Sulmuesi spanjoll shënoi edhe golin e dytë, për t’ia mundësuar Real Madridit kalimin në inale, aty ku përballet me Dortmundin më qershor në Wembley.

 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit