16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Osmani e shpallë të mërkurën ditë zie shtetërore

- Advertisement -

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në mbështetje të Kushtetutës së Kosovës, ka marrë vendim që dita e mërkurë, 17 prill 2024, të shpallet ditë zie, në kujtim të të gjitha grave dhe vajzave të vrara në Kosovë si rezultat i dhunës në baza gjinore, raporton Scanner.

Zija shtetërore do të jetë gjatë ditës së mërkurë, ndërkaq Protokolli i Shtetit ngarkohet që t`i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për zbatimin e këtij vendimi.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit