11.2 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

Kurti nis fjalimin e tij në OKB përballë Vuçiqit: Serbia njihet si shtet që ka kryer gjenocid

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, po flet në OKB, përballë Presidentit serb Aleksander Vuçiq.

Kurti në fillim të fjalimit të tij ka përmendur ekonominë si dhe siç është shrprehur ai demokracinë që ka demonstruar Kosova, që nga intervenimi i NATO-s.

Ka një ironi të thellë dhe një ndjesi distopike kur një shtet që njihet se ka bërë gjenocid dhe një regjim që ka bërë kërcënime ndaj sigurisë dhe stabilitetit rajonal. Qeveria e Serbisë në vitet ’90 urdhëroi tortura e mizori në Srebrenicë e Kosovë. Studiuese të ndryshme feministë kanë treguar se si përdhunimi është përdorur si armë lufte… Prej kësaj lufte, Kosova doli si një luftëtare për të drejta të njeriut.”

Prej intervenimit të NATO-s ne kemi provuar që të kemi institucione demokratike. Në tri vitet e fundit, ekonomia jonë është rritur shumë.”- ka thënë ai.

Kurti po vazhdon fjalimin e tij në OKB.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit