16 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Hovenier: SHBA-ja e shqetësuar për ndalimin e Jankoviqit nga autoritetet serbe

- Advertisement -

Pas takimit me presidenten Vjosa Osmani, ambasadori amerikan në Kosovës, Jeffrey Hovenier është shprehur ShBA-ja është e shqetësuar për atë se çfarë ka ndodhur dje në kufijt serb.

Ambasadori Hoveniher theksoi në veçanti se është i shqetësuar për ndalimin e zëvendë-drejtori të Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq.

“Rasti i fundit është shqetësues për ne, që po mbahet i ndaluar z.Jankoviq nga autoritetet serbe dhe jam në mënyrë të veçantë i shqetësuar për këtë çështje, se dikë për të cilin ne e njohëm për vite të tëra, dhe kemi ndihmuar në integrimin e komunitetet serb në Policinë e Kosovës, pavarësisht etnisë, dhe rolin e tyre të cilin e kanë luajtur dhe vazhdojnë ta luajnë në pjesën e Policisë së Kosovës. Jemi në mënyrë të veçantë të shqetësuar për ndalimin e z. Jankoviq”, tha Hovenier para gazetarëve.

Lidhur me kërkesën e presidentes Osmani për reagimin e faktorit ndërkombëtarë për këtë çështje, Hovenier tha se ShBA-ja bie dakord me deklaratën e Bashkimit Evropian.

Hovenier kërkoi që të gjitha marrëveshjet nga procesi i dialogut të zbatohen.

“Ne vazhdojmë të punojmë me Bashkimin Evorpian dhe jemi të përfshirë në procesin e dialogut dhe dëshirojmë që këto marrëveshje të zbatohen. Deklarata e BE-së është e qartë, nuk është se nuk dakordohemi me deklaratën e BE-së. Kërkojmë që të gjitha marrëveshjet të implementohen dhe ne të vazhdojmë të punojmë së bashku”, tha ambasadori amerikan para gazetarëve.

Autoritetet serbe nëpër kufi ditën e djeshme ndaluan qindra qytetarë, veprim ky një ditë pasi Kosova kaloi me sukses edhe hapin e dytë drejt anëtarësimit në Këshill të Evropës.

Autoritete serbe ndaluan dhjetë policë të Kosovës, ku pesë prej tyre u liruan, e pesë të tjerë u mbajtën nga ta deri sot.

Derisa sot në mbledhjen e qeverisë, Kryeministri Albin Kurti bëri të ditur se ishin liruar dhe katër tjerë, por jo edhe zëvendës-drejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq. Sipas Kurti, Jankoviq po mbahet në Rashë

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit