1.1 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Hovenier: Gjykata Kushtetuese do ta vlerësojë draftin e Asociacionit

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, në një konferencë për media ka prezantuar qëndrimin amerikan lidhur me draftin e statutit të Asociacionit.

“Qëndrimi i SHBA-së lidhur me Asociacionin, duhet të jetë në përputhje me Kushttutën, me vendimet e gjykatës Kushtetuese, të mos ketë kompetenca ekzekutive, me editorialin Chollet-Escobar.

Besojmë se drafti që i është prezantuar Kurtit, përmban të gjitha këto kriterie.

Por ka vetëm një entitet që mund ta vendosë nëse është në përputhje me Kushtetutën ose jo dhe ajo është Gjykata Kushtetutese.

Mendoj se ka shumë pyetje dhe komente si dhe histeri lidhur me kushtetueshmërinë e draftit.

I vetmi trup që ka kapacitetetin dhe autoritetin ta vendosë është Gjykata Kushtetuese’, tha ai,

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit