22.6 C
New York
Monday, May 20, 2024

Buy now

Djali i dëshmorit të Kombit, Drin Merturi diplomon për oficer në ShBA, FSK: Tregoi rezultate të larta

- Advertisement -

Djali i dëshmorit, Ilir Merturi, Drini ka diplomuar për oficer në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Përmes një postimi të bërë në Facebook, FSK njofton se Merturi përfaqësoi Kosovën dhe FSK-në në mesin e shumë vendeve të botës.

Tutje thuhet se tashmë oficeri tregoi rezultate të larta atje.

Postimi i plotë nga FSK:

Oficeri i FSK-së, diplomon në SHBA

OF1 Drin Merturi ka diplomuar në Kursin Bazik për Oficer të Këmbësorisë në Shtetet e Bashkuara të Amerkiës (SHBA), duke treguar rezultate të larta në shkollim, dhe duke përfaqësuar Kosovën dhe FSK-në, në mesin e shumë vendeve nga mbarë bota.

Trajnimi IBOLC i mbajtur në bazen ushtarake “Fort Moore” në Geogria, të ShBA-së, është trajnim bazik për oficer të kembsoris i cili zgjat 20 javë.

Gjatë kësaj kohe oficerët testohen në detyra individuale si navigim,, qitje, përgaditje fizike dhe në detyra profesionale dhe ekipore si: udheheqja e togut në misione ushtarake.

Forca e Sigurisë së Kosovës po rrit numrin e oficerëve të shkolluar nga partnerët strategjik me standardet më të larta të vendeve të NATO-s., me qëllim ndërveprueshmërin me partnerët.

https://www.facebook.com/share/p/2AxWRJXXLb3nHJow/?mibextid=Nif5oz

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit