12.1 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

Chollet pas telefonatës me Kurtin: Krijimi i Asociacionit i hap rrugë njohjes reciproke

Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka njoftuar për bisedën telefonike që ka zhvilluar me kryeministrin e vendit, Albin Kurti.

Përmes kësaj telefonate, Chollet njoftoi se ka kërkuar që të shmangen veprimet provokuese në veri si dhe të punohet drejt përmbushjes së obligimeve të marrëveshjes.

I njëjti ka theksuar se normalizimi i marrëdhënieve përmes dialogut dhe Asociacionit i hap shumë dyer Kosovës.

“Bisedë e mirë me kryeministrin Albin Kurti, pas takimit të negociatorëve. Theksoi se të gjitha palët duhet të shmangin veprimet provokuese në veri. Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë përmes Dialogut të lehtësuar nga BE-ja dhe zbatimi i ASM-së do të hapë dyert për Kosovën, duke përfshirë njohjen eventuale reciproke”, ka njoftuar Chollet në Twitter.

Përpos me Kurtin, Chollet kishte treguar edhe për bisedën që ka zhvilluar me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Telefonatë e mirë me presidentin Vuçiq për nevojën për përparim në normalizimin me Kosovën. SHBA-ja vazhdon të bëjë presion për përparim të menjëhershëm në Asociacion dhe kthimin e serbëve të Kosovës në institucionet vendore. Theksova se të gjitha palët duhet të shmangin veprimet provokuese në veri”.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit