7.7 C
New York
Friday, December 1, 2023

Buy now

Xhaka preçiz në pasime, mesfushori i Leverkusen më i sakti në Bundesliga

Pas kalimit të tij te Bayer Leverkusen në verën e këtij viti, Granit Xhaka ka arritur sukses të shkëlqyer.

Në mesfushë, ai ka bërë një ndikim pozitiv, duke treguar aftësi të jashtëzakonshme në udhëheqje dhe precizion në pasime, cilësi që i ka ruajtur që nga kohët e tij te Arsenali.

Duke luajtur si mesfushor qendror krah Exequiel Palaciosit, Xhaka ka vërtetuar të jetë një lojtar vendimtar në duele dhe në dhënien e pasimeve të sakta, me statistika që e vendosin si një ndër mesfushorët më precizë në top shtatë ligat evropiane, raporton “Squawka.+”.

Në Bundesligë, përqindja e suksesit të pasimeve e Xhakës është e lartë:

◉ Granit Xhaka (92,6%)

◉ Exequiel Palacios (92,1%)

◉ Angelio Stiller (91,9%)

◉ Kevin Kampl (91,2%)

◉ Joshua Kimmich (90,8%)

Detajet statistikore të Xhakës për sezonin 2023/24 janë impresionuese:

◉ 1017 pasime të suksesshme

◉ 559 pasime brenda pjesë-fushës së kundërshtarit

◉ 216 pasime të suksesshme në fushën e kundërshtarit

◉ 129 pasime direkte në fushën e kundërshtarit

◉ 15 pasime të suksesshme në zonën kundërshtare.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit