10.2 C
New York
Thursday, March 23, 2023

Buy now

Usyk-Fury, marrëveshja është arritur, dritë jeshile për sfidën e shumëpritur të boksit

Lufta më e pritur e kohëve të fundit do të realizohet. Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk do të hyjnë në ring për të bashkuar titujt e botës në peshat e rënda, diçka që nuk ka ndodhur që kur Lennox Lewis u kurorëzua si i tillë në vitin 1999.

Shoqata Botërore e Boksit (WBA) konfirmoi sfidën që ditët e fundit dukej se ishte përjashtuar, kur Fury refuzoi ofertat 50-50 ose 60-40 në favor të fituesit, të cilat Usyk i hodhi në tavolinë.

WBA ishte vendosur të urdhëronte një luftë midis kampionit në fuqi Usyk dhe kundërshtarit të detyrueshëm Daniel Dubois (19-1-0, 18 KO), nëse nuk arrihej një marrëveshje me Fury deri në orën 22:00 të së premtes.

Por marrëveshja erdhi: “Presidenti i WBA, Gilberto Mendoza, mori konfirmimin nga ekipet e Oleksandr Usyk dhe Tyson Fury, se ka një marrëveshje për të kryer sfidën e bashkimit. Ata kërkojnë kohë për të punuar me kontratat për të mbyllur marrëveshjen”, ka avancuar WBA në rrjetet e saj sociale, transmeton Dosja.al.

Lufta mund të zhvillohet më 29 prill në Wembley. Daily Mail raportoi se opsioni i Arabisë Saudite do të përjashtohet, pasi Arabia Saudite nuk mund të sigurojë që ndërtimi i stadiumit të saj të ri në Jeddah, ku do të mbahet mbrëmja, të përfundojë në kohë.

Tyson Fury kishte nisur sprovën e tij të fundit këtë të premte, kur kërkoi një ndarje 70-30 në favor të tij për të pranuar luftën. Usyk dha lejen, përmes një postimi në Instagramin e tij, me kushtin që Fury të dhurojë një milion paund për të ndihmuar Ukrainën, përveçse të humbasë një për qind të çantës së tij për çdo ditë që nuk e pranon këtë kundërofertë.

Fury u përgjigj gjithashtu përmes llogarisë së tij në Instagram: “Nënshkruaj kontratën, merr paratë dhe shko në ferr […] Duhet të kesh parë përmasat e mia dhe të bëhesh m*t, bastard i vogël i shëmtuar. Nënshkruaj kontratën.” Një avokat i Usyk konfirmoi për Reuters se një marrëveshje u arrit në bazë të një ndarjeje 70-30 në favor të Fury.

te ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

te fundit