21.3 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Spahiu: Është koha për rezultate në dialogun Kosovë-Serbi, ose rajoni do të rrëshqasë sërish në ciklin e dhunës

- Advertisement -

Ish-ambasadori i Republikës së Kosovës në Washington, Avni Spahiu, thotë se ndërrimi i kokave të politikës amerikane në rajonin e Ballkanit Perëndimor nënkupton se gjatë këtij viti do të ketë një angazhim të fuqishëm amerikan në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Spahiu thotë se është koha për rezultate në procesin e negociatave dhe thekson se nëse do të ndodhë ndryshe, rajoni do të rrëshqasë sërish në dhunë.

“Ky vit po hyn me një garniturë të diplomatëve të fortë amerikanë në rajon. Kjo do të thotë se mund të presim një angazhim më të fuqishëm amerikan edhe në dialogun Kosovë – Serbi për normalizim. Pas një periudhe të gjatë shterpësie në këtë proces, është koha për rezultate. Ose rajoni do të rrëshqasë sërish në ciklin e dhunës. Ndonëse SHBA-ja sërish nuk do ta ketë rolin e ndërmjetësuesit, të cilin do ta ketë edhe më tutje BE-ja, por prania amerikane do të jetë e ndjeshme dhe shpresoj se do të ndikojë që të ketë rezultate konkrete”, ka thënë Saphiu për Gazetën Express.

Spahiu thotë se administrata aktuale amerikane paralajmëron një angazhim më proaktiv, jo vetëm për shkak të dialogut Kosovë – Serbi, por edhe si rezultat i rritjes së ndikimit të politikës ruso-kineze dhe rëndimit të rajonit nga një gjë e tillë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit