21.3 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Shumë vitaminë D mund t’ju rrezikojë nga këto sëmundje

- Advertisement -

Ndërsa është folur shumë rreth mungesës së vitaminës D dhe disa rreziqe shëndetësore që ajo paraqet nga sëmundjet e kockave deri te sëmundjet e shëndetit mendor, mbidozimi i suplementeve të vitaminës D është i dëmshëm për shëndetin.
Teprica e vitaminës D në trupin tuaj mund të shkaktojë toksicitet të vitaminës ose hipervitaminozë që mund të çojë në gurë në veshka, të përziera, kapsllëk dhe të rrisë rrezikun e frakturave të kockave, problemeve të zemrës dhe madje edhe kancerit.

“Konsumimi i tepërt i suplementeve të vitaminës D (10,000 IU) në ditë mund të çojë në rreziqe si toksiciteti i vitaminës D, duke çuar në nivele anormale të larta të kalciumit në gjak. Simptomat mund të përfshijnë gurë në veshka, të përzier, të vjella të përsëritura, kapsllëk, etje të tepruar, urinim të tepërt, konfuzion dhe humbje peshe. Është parë gjithashtu se ai që merr doza të larta të suplementit është në rrezik të kancerit, problemeve të zemrës dhe rritjes së rrezikut të frakturave të kockave,” thotë ortopedi, Dr Shreedhar Archik.

Vitamina D ndihmon përthithjen e kalciumit dhe forcimin e kockave dhe gjendet në qumështin e përforcuar, lëngun e fortifikuar, peshkun, të verdhat e vezëve, mishin e kuq dhe drithërat, shkruan Hindustantimes.

“Dallimi kryesor që përcakton kërcënimin e mbidozimit qëndron në atë se nëse një vitaminë është në yndyrë apo e tretshme në ujë. Vitaminat e tretshme në ujë kanë më pak gjasa të shkaktojnë rreziqe shëndetësore pasi ato treten lehtë dhe zakonisht nuk absorbohen në asnjë ind të trupit për një periudhë të gjatë kohore”, thotë Dr Archik.

Vitaminat A, D, E dhe K janë të tretshme në yndyrë, që do të thotë se trupi mund t’i mbajë ato të ruajtura brenda depozitave yndyrore për një periudhë më të gjatë kohore, ndërsa të tjerat janë vitamina thelbësore të tretshme në ujë.

“Njerëzit nuk duhet të marrin dozë të tepërt të multivitaminave apo suplementeve vitaminash, përveç nëse këshillohet nga eksperti”, përfundon eksperti.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit