21.3 C
New York
Monday, May 27, 2024

Buy now

Diabeti mund të rrisë rrezikun e abortit, andaj ekspertët sjellin disa këshilla që duhen ndjekur

- Advertisement -

Diabeti është më vdekjeprurës për gratë sesa për burrat dhe në rast shtatzënie, rreziku i komplikimeve që lindin nga çrregullimi metabolik rritet shumë, thonë ekspertët.

Nivelet e larta të sheqerit në gjak gjatë shtatzënisë mund të çojnë në abort, lindje të vdekur, defekte të lindura në fetus ose lindje të parakohshme, preeklampsi dhe lindje të vështira, thotë Dr Nitin Gupte, gjinekolog, Apollo Spectra Pune.

Diabeti është në gjendje të ndikojë në mirëqenien e përgjithshme të një gruaje duke e vënë atë në rrezik të sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të veshkave, verbërisë, depresionit, UTI-ve dhe problemit të infertilitetit. Mos kontrollimi i niveleve të sheqerit gjatë shtatzënisë mund të ketë pasoja katastrofike.

Komplikimet mund të përfshijnë makrosominë, vështirësi në frymëmarrje, verdhëz, hipoglicemi, pra ulje të nivelit të sheqerit në gjak te foshnja.

“Diabeti në shtatzëni mund të çojë në keqformime të fetusit, do të thotë zhvillim i papërshtatshëm i pjesës së poshtme të shtyllës kurrizore dhe të vitheve. Këto keqformime zhvillohen edhe para zbulimit të shtatzënisë. Prandaj, nivelet e sheqerit në gjak duhet të kontrollohen përpara se të planifikoni shtatzëninë”, thotë gjinekologu Dr. Desai.

“Për të parandaluar komplikimet e shtatzënisë, do të kryhen analiza të ndryshme gjaku dhe të tjera për të vlerësuar çdo problem me zemrën, veshkat apo mëlçinë. Do t’ju duhet të monitoroni herë pas here nivelet e sheqerit në gjak dhe të shmangni anashkalimin e ilaçeve”, tha Dr. Gupte.

Ngrënia e një diete të shëndetshme dhe mbajtja e një peshe optimale mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të sheqerit te gratë shtatzëna me diabet.

Nëse keni diabet, hani fruta të freskëta, perime, drithëra, bishtajore dhe thjerrëza. Ushtroni nën drejtimin e një eksperti dhe mbani një peshë optimale.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit