3.8 C
New York
Monday, March 20, 2023

Buy now

ShBA, miratohet projektligji për deklasifikimin e informacionit për origjinën e Covid-19

Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara ka miratuar njëzëri një projektligj që do t’u kërkonte agjencive të inteligjencës qeveritare të deklasifikojnë informacionin në lidhje me origjinën e COVID-19.

Masa gjithëpërfshirëse dypartiake u miratua të premten me 419 vota pro dhe zero kundër. Projektligji tani shkon në tryezën e presidentit amerikan Joe Biden, i cili nuk ka treguar nëse planifikon të nënshkruajë apo të vërë veton ndaj legjislacionit, i cili u miratua me votim unanim në Senat në fillim të marsit.

Edhe nëse presidenti vë veton ndaj projektligjit, të dyja dhomat e Kongresit janë në rrugën e duhur për të pasur dy të tretat e shumicës së nevojshme për të kapërcyer pengesën, shkruan Al Jazeera.

Ndërsa ekspertët kanë thënë se origjina e vërtetë e koronavirusit – e cila u regjistrua për herë të parë në Wuhan, Kinë, në vitin 2019 – mund të mos dihet kurrë, ligjvënësit kanë kërkuar një pamje më të qartë të informacionit të mbledhur nga komuniteti i inteligjencës amerikane deri më sot.

“Transparenca është një gur themeli i demokracisë sonë,” tha përfaqësuesi Jim Himes, anëtari i rangut demokrat në Komitetin e Dhomës për Inteligjencën, gjatë një debati të shkurtër të premten.

te ngjashme

105,454FansLike
12,000FollowersFollow
3FollowersFollow
- Advertisement -

te fundit