9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Sa e rrezikshme është të pish qumësht çdo ditë?

- Advertisement -

Qumështi është një pjesë thelbësore e një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar si ajo është e pasur me kalcium, vitamina dhe minerale. Megjithatë, konsumimi i shumë produkteve që janë edhe të mira mund të ndikojë në shëndetin tuaj.

Nëse nuk keni intolerancë ndaj laktozës, mund të pini qumësht çdo ditë pa rrezikuar shëndetin tuaj, shpjegon dietologia Anna Belousova. Ekspertja thekson se qumështi është një ushqim “mjaft i përshtatur për trupin e njeriut dhe gjithashtu një burim perfekt i proteinave”.

Qumështi ka marrë shumë kritika dhe shumë prej tyre me të drejtë, duhet pranuar, por qumështi i cilësisë së mirë mbetet një ushqim me vlera të larta ushqyese, pasi përmban 9 lëndë ushqyese thelbësore, që janë kalciumi, proteina, kaliumi, fosfori, riboflavina, niacina dhe vitamina A, D dhe B12.

Ju mund të zgjidhni qumësht të skremuar, qumësht me pak yndyrë, 2% ose qumësht të plotë. Të gjitha opsionet do të ofrojnë të njëjtat përfitime, me nivele të ndryshme yndyre dhe kalori.

Megjithatë, nëse keni diarre, të përziera ose fryrje pas pirjes së qumështit, është mirë ta shtoni në gatime të tjera, si petullat ose drithërat.

Një opsion tjetër do të ishte marrja e një enzime të quajtur laktazë, e cila ndihmon trupin të tresë laktozën. Produktet e qumështit të fermentuara si kosi janë gjithashtu një zgjedhje perfekte për ata me intolerancë ndaj laktozës, thotë Belousova./abcnews.al/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit