25.2 C
New York
Wednesday, July 17, 2024

Buy now

Rihanna – këngëtarja dhe sipërmarrësja miliardere, historia e saj është një përzierje e fatit dhe këmbënguljes

- Advertisement -

Robyn Rihanna Fenty, e njohur me emrin e saj artistik Rihanna, lindi në Barbados më 20 shkurt 1988.

Si adoleshente, Rihanna u fut në muzikë për të shpëtuar nga problemet e saj në shtëpi dhe formoi një grup muzikor me dy nga shoqet e saj të klasës.

Shpërthimi i saj i madh muzikor erdhi në vitin 2003 kur miqtë e prezantuan atë dhe shokët e tjerë të grupit me producentin e diskografisë, Evan Rogers, i cili ishte me pushime në Barbados me gruan e tij.


Gjatë vitit në vazhdim, Rihanna udhëtoi në shtëpinë e Rogers në Connecticut për të punuar në albumin e saj demo. Me ndihmën e kompozitorit Carl Sturken ajo bëri një demo me katër këngë që përfshinte “Pon de Replay” që do të bëhej singli i saj i parë hit.

Kur grupi bëri audicionin për Evan, ai më vonë tha për “Entertainment Weeklyse” “në minutën kur Rihanna hyri në dhomë, ishte sikur dy vajzat e tjera të mos ekzistonin”.Rihanna u zhvendos zyrtarisht në Amerikë kur ishte 16 vjeç. “Kur u largova nga Barbados, nuk shikova prapa. Doja të bëja atë që duhej të bëja, edhe nëse do të thoshte të shkoja në Amerikë”, tha ajo.

Menjëherë pas kësaj, talenti i saj ra në duart e kompanisë së regjistrimit Def Jam. Ajo bëri një audicion për ta dhe reperin legjendar Jay-Z, i cili ishte aq i impresionuar sa nënshkroi me të pothuajse menjëherë.


Tetë muaj më vonë Rihanna publikoi albumin e saj debutues, “Music of the Sun”, i cili u bë platin, pavarësisht komenteve negative nga revista “Rolling Stone”.

Albumi i saj vijues, “A Girl Like Me”, u shfaq më mirë me kritikët në 2006 dhe përfshiu hitin “SOS”.Rihanna kaloi një transformim total nga këngëtarja pop adoleshente në superyll me albumin e saj të tretë “Good Girl Gone Bad”. Ai përfshiu këngën hite si “Umbrella” që i dha asaj çmimin e parë “Grammy”.

Ajo shfaqi statusin e saj të seks-simbolit në katër albumet e saj të ardhshme, me këngët e titulluara “Hard”, “Rude Boy”, “S&M” dhe të ngjashme, duke bashkëpunuar me legjendat e muzikës si: Jay-Z, Eminem, Kanye West dhe Calvin Harris.Rihanna ka fituar çmime të panumërta, duke përfshirë çmimet Grammy, Brits, MTV dhe American Music Awards.

Në vitin 2011, Rihanna publikoi albumin e saj të gjashtë në studio: “Talk That Talk”. Albumi përfshinte “We Found Love”, një këngë me DJ Calvin Harris që fitoi çmimin Grammy në vitin 2013.

Në fund të janarit 2016, Rihanna publikoi albumin “Anti”, duke lejuar faqen online të transmetimit të Jay-Z, Tidal, të shfaqë ekskluzivisht koleksionin e këngëve për një javë. Gambiti u shpagua për shërbimin e vështirë, me një milion abonentë që iu bashkuan Tidal në më pak se një ditë për të marrë pjesë në një promovim shkarkimi për albumin “Anti”.


Kënga kryesore e albumit, “Work”, një bashkëpunim me reperin Drake, fitoi dy nominime për Grammy. Në vitin 2017, Rihanna shënoi një tjetër hit nr. 1 si artiste e njohur në “Wild Thoughts” të DJ Khaled.

Duke u degëzuar në punën e ekranit, Rihanna luajti në filmin fantastiko-shkencor “Battleship” (2012) dhe më vonë si personazhin kryesor në filmin e animuar të filmit “Home” (2015).

Në vitin 2017, Rihanna bëri paraqitje të përsëritura në sezonin e pestë të “Bates Motel” dhe fitoi një rol të spikatur në filmin fantastiko-shkencor “Valerian and the City of a Thousand Planets”. Atë vit, fansat panë gjithashtu paraqitjen e parë të superyllit të pop-it së bashku me Sandra Bullock, Cate Blanchett dhe Anne Hathaway në trailerin për “Ocean’s 8”, i cili doli në kinema në qershor 2018.Pranverën e ardhshme, Rihanna luajti bashkë me Donald Glover, i njohur si Childish Gambino, në muzikalin “Amazon Guava Island”.

Në vitin 2017, Rihanna lansoi kompaninë e saj të mirënjohur të kozmetikës “Fenty Beauty” nën markat Kendo të LVMH. Rihanna zotëron 50 për qind të Fenty Beauty, sipas Forbes. Partneriteti ishte me vlerë 10 milionë dollarë përmes të cilës Rihanna lansoi produkte të ndryshme bukurie.


Pjesa e parë e “Fenty Beauty” u publikua më 8 shtator 2017, në dyqane dhe në internet, në dispozicion në mbi 150 vende. Ai përfshinte një sërë produktesh si: fondatinë, theksues, bronzues, kompakte blush, shkëlqyes buzësh dhe u vlerësua për gamën e tij të larmishme për të gjitha ngjyrat e lëkurës.

Revista “Time” e emëroi “Fenty Beauty” si një nga “25 shpikjet më të mira të 2017”, duke përmendur gjerësinë e gamës së saj. Në vitin 2018, Rihanna lansoi një markë të brendshme të quajtur Savage X Fenty. Linja lindi nga vizioni i Rihanna-s duke krijuar një markë gjithëpërfshirëse.


Produktet vijnë në një larmi nuancash për t’iu përshtatur të gjitha ngjyrave të lëkurës dhe një sërë madhësish. Ajo e shfaqi markën në Javën e Modës në New York në shtator 2018. Marka është vlerësuar pozitivisht nga publiku për përfshirjen e modeleve me madhësi plus në promovimin e tyre.

Në shtator 2019, Rihanna promovoi markën në një shfaqje sërish gjatë Javës së Modës në New York të mbajtur në Barclays Center.Në korrik 2020, Rihanna lansoi një markë për kujdesin e lëkurës të quajtur “Fenty Skin”. Në gushtë 2021, sipas “Forbes” Rihanna u bë zyrtarisht miliardere.

Revista e biznesit, e cila gjurmon dhe publikon të dhëna për individët më të pasur në botë, raportoi në fund të vitit 2021 se pasuria neto e yllit të popit 33-vjeçar është 1.7 miliardë dollarë, duke e bërë atë muzikanten më të pasur femër dhe gruan e dytë më të pasur në industri pas personalitetit televiziv, Oprah Winfrey.


Në dhjetor 2021 “Forbes” publikoi listën e tij vjetore dhe gjithsej 15 gra nga media dhe argëtimi u nderuan.

Rihanna, e cila kohët e fundit u emërua Hero Kombëtare e republikës së sapothemeluar të Barbados, zuri vendin e 68-të në listë.

Forbes theksoi gjithashtu se këngëtarja e “Diamonds” tani është një miliardere, falë suksesit të linjës së saj të kozmetikës “Fenty Beauty”.

Një fakt interesant lidhur me yllin e muzikës e cila njihet edhe si ikonë e modës, sipas “Fashion Lifestyle”, ajo ka pasur mbi 150 modele flokësh që kur karriera e saj muzikore filloi në vitin 2005.

Jeta e saj e dashurisë ka qenë disi më pak e thjeshtë se karriera e saj muzikore. Rihanna filloi të takohej me Chris Broën në fund të vitit 2007 dhe çifti ishin shumë privat në lidhje me marrëdhënien e tyre.

Por, vetëm pas mesnatës së 8 shkurtit, një telefonatë 911 u bë pas një feste pas Grammy ku dyshja kishin marrë pjesë. Kur policia mbërriti në vendngjarje, Rihanna u gjet e shqetësuar dhe e lënduar.

U raportua se ajo kishte gjetur mesazhe nga një vajzë tjetër në telefonin e tij dhe pasi e kishte shtypur vazhdimisht për këtë temë, filloi një debat i cili e la Rihannën të sulmuar, madje në një moment humbi ndjenjat. Pavarësisht se u bë një zëdhënëse për dhunën në familje, Rihanna ka deklaruar që nga ajo kohë se Chris ishte “dashuria e saj e parë e madhe”.Në vitin 2012, Rihanna dukej se po rilidhej me Brown. Dyshja punuan së bashku në këngën “Birthday Cake” të publikuar atë vit. Lidhja e tyre përfundoi sërish pas një kohe të shkurt ribashkimi.

Aktualisht, artistja dhe themellueja e “Fenty” po shijon romancën me reperin e njohur, ASAP Rocky me të cilin thuhet se po pret fëmijën e parë.Ndërkohë, pas një pause të gjatë Rihanna u ka premtuar fansave ajo po punon për muzikë të re e që do të publikohet shumë shpejt, dhe padyshim adhuruesit e saj presin që kjo të ndodhë diku gjatë vitit 2022.


Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit