26.7 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

Pesë këshilla të arta për të rritur dëshirën seksuale në shtrat

- Advertisement -

Jeta seksuale nuk është e pavarur nga shëndeti fizik dhe mendor. Zakonet e shëndetshme dhe ndryshimet e stilit të jetesës mund të rrisin epshin, të përmirësojnë jetën tuaj seksuale dhe ndoshta të ndihmojnë në adresimin e problemeve të tilla si mosfunksionimi erektil dhe mosfunksionimi seksual te femrat, shkruan Health Stories

Eksitimi dhe dëshira seksuale varen nga një sistem i shëndetshëm kardiovaskular dhe një shëndet i mirë i përgjithshëm, në mënyrë që si burrat ashtu edhe gratë të mund të përmirësojnë jetën e tyre seksuale.  Duke adoptuar zakone të shëndetshme, ju mund të përmirësoni të gjitha aspektet e jetës suaj, përfshirë seksin.

Mbajeni punën tuaj larg dhomës së gjumit

Të gjithë e kemi bërë. Jemi shtrirë në shtrat dhe kemi hapur emailet ose kemi mbyllur disa punë që kemi lënë në pritje. Por nuk duhet ta bëjmë më, pasi duhet të mësoni të ndani kufirin nga puna dhe jeta juaj personale. Ndaj filloni të hiqni  gjithçka që lidhet me teknologjinë që ndodhet në dhomën tuaj të gjumit, shkruan abcnews.al

Mos harroni: shtrati është i destinuar për pushim dhe aktivitete të tjera. Në këtë mënyrë do të jeni më të përqendruar te partneri juaj, duke rezultuar në një lidhje më të fortë dhe sigurisht seksi do tju shijojë edhe më shumë.

Stërvituni

Mos i lini pas dore ushtrimet, pasi ajo kontribuon në jetën tuaj seksuale. Ju jo vetëm që do të reduktoni nivelet e stresit, por do të rrisni fleksibilitetin dhe vetëbesimin tuaj. Duke qenë se stresi dhe mungesa e vetëbesimit janë ndër faktorët kryesorë që ndikojnë në libidon tek femrat, duke u stërvitur ju do të arrini më shumë kënaqësi gjatë seksit.

Flisni me partnerin tuaj

Komunikimi me partnerin është më se i nevojshëm. Ju jep mundësinë të mësoni vazhdimisht nga njëri-tjetri dhe të rriteni së bashku. Komunikimi është një nga faktorët më të rëndësishëm për të mbajtur gjallë një marrëdhënie ndër vite.

Është e qartë se komunikimi i sinqertë duhet të shtrihet në sferën seksuale. Është krejtësisht legjitime, por edhe e dëshirueshme t’i kërkoni partnerit tuaj të provojë një pozicion të ri ose të përfshijë praktika të ndryshme, si lojëra. Në këtë kontekst, ju mund të përdorni edhe lodra seksi.

Të dish se çfarë i pëlqen ose jo partnerit është një tjetër hap i rëndësishëm. Mund të tingëllojë e sikletshme, por diskutimet rreth seksit ​​ mund të përmirësojnë marrëdhënien tuaj, raporton abcnews.al

Flini më shumë

Gjumi mund të jetë terapeutik dhe i dobishëm në shumë raste, pasi seksi i mirë mund të përmirësohet nga gjumi cilësor. Mungesa e gjumit nënkupton lodhje, rritje të kortizolit dhe në të njëjtën kohë ulje të estrogjenit dhe testosteronit. Ky zinxhir shkakton stres, i cili qartësisht nuk kontribuon aspak në përmirësimin e jetës seksuale.

Flisni me ekspertët

Nuk është kurrë turp të konsultoheni me një specialist. Është shumë normale të kesh paqartësi dhe pyetje në lidhje me seksin.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit