22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

6 mënyra për të djegur kalori shtesë pa shkuar në palestër (Foto)

- Advertisement -

Teksa stërvitja dhe ushqimi i shëndetshëm me siguri do t’ju ndihmojnë të qëndroni në formë, ka mënyra të tjera, më të pazakonta për të djegur kalori. Shumica e tyre nuk do t’ju marrin shumë kohë, dhe kur bëhen rregullisht do t’ju ndihmojnë të qëndroni në formë pa kaluar orë të tëra në palestër.

Ne ishim kuriozë të zbulonim se ka disa mënyra të thjeshta dhe “dembele” për të djegur kalori dhe disa prej tyre janë po aq efektive sa edhe ushtrimet.

rja e dusheve të nxehta

Një dush i nxehtë është mënyrë e mirë për t’u çlodhur në mbrëmje dhe për ta larguar stresin. Por siç rezulton, kalimi deri në një orë në një dush ose banjë të nxehtë mund të largojë edhe kilogramët e tepërt. Kur bëni dush me ujë të nxehtë, trupi duhet të punojë më shumë për të ruajtur temperaturën e tij normale, e cila, nga ana tjetër, ju ndihmon të digjni më shumë kalori. Studimet kanë treguar se bërja e një dushi të nxehtë për një orë, mund t’i djegë 130 kalori dhe mund të jetë një strategji e mirë për humbje peshe.

Pirja e ujit të ftohtë

Qëndrimi i hidratuar është absolutisht thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, por mënyra se si e pini ujin në fakt mund ta rrisë djegien e kalorive. Nëse e preferoni ujin me temperaturë të dhomës ose të ngrohtë, duke shtuar disa kuba akulli në të mund t’ju ndihmojë të humbni disa kilogramë. Kur pini ujë të ftohtë, trupi duhet ta ngrohë atë deri në temperaturën e trupit, gjë që rrit përkohësisht metabolizmin tuaj.

Duke nuhatur aromën e vaniljes

Nëse keni ndjerë ndonjëherë sikur vetë aroma e biskotave me çokollatë të sapopjekur mund t’ju        bëjë të shtoni peshë, do të lehtësoheni kur zbuloni se disa aroma mund të kontribuojnë në humbjen e peshës. Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit mbipeshë që mbanin letra me aromë vanilje, ndjenin më pak dëshirë për ëmbëlsirat. Nëse nuk ju pëlqen ideja e mbajtjes së një letre, zgjidhni një parfum me aromë vanilje që do t’ju bëjë të keni një aromë të këndshme dhe, si një bonus shtesë, mund ta shtyjë oreksin tuaj.

Bërja e punëve

Larja e dyshemeve dhe larja e enëve mund të jetë e bezdisshme, por aktivitetet e vogla shtëpiake në fakt mund të shtohen dhe t’ju ndihmojnë të humbni peshë e ta mbani shtëpinë tuaj të pastër. Shpenzimi i një ore duke larë dhe tharë një lavaman të plotë të enëve mund t’ju ndihmojë të digjni 100 kalori, dhe pastrimi i banjës tuaj për 35 minuta djeg po aq kalori sa një shëtitje 35-minutëshe në rutine.

Pirja e çajit jeshil

Çaji jeshil është plot me antioksidantë dhe përveç që e bën lëkurën tuaj të duket më e re, ai gjithashtu mund të djegë në mënyrë efektive kalori. Për shkak se përmban kafeinë dhe katekina, mund ta nxisë metabolizmin tuaj dhe ta ndihmojë trupin të shpërbëjë yndyrën më lehtë. Por vetëm një filxhan çaj jeshil në ditë nuk do ta bëjë këtë, studimet kanë treguar se ju nevojiten 3 deri në 5 gota në ditë për të parë rezultatet.

Ulja e temperaturës

Ndërsa jashtë bëhet më ftohtë, ne duam natyrshëm të ndezim ngrohësin, por mbajtja e dhomës tuaj të freskët në fakt mund t’ju ndihmojë të humbni peshë. Ashtu si pirja e ujit të ftohtë, të qenit në një dhomë të ftohtë mund të ketë përfitime për djegien e kalorive. Studimet kanë treguar se ekspozimi ndaj temperaturave të ftohta mund të shkaktojë djegien e kalorive dhe të kontribuojë në humbjen e peshës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit