14.8 C
New York
Wednesday, March 22, 2023

Buy now

Pence: Trump ka rrezikuar familjen time më 6 janar

Ish-zëvendëspresidenti Mike Pence kritikoi ashpër të shtunën ish-presidentin Donald Trump për rolin e tij në trazirat e 6 janarit në Kapitolin e SHBA-së, duke zgjeruar përçarjen mes dy burrave ndërsa përgatiten të luftojnë për nominimin republikan në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, raporton CNBC.

“Presidenti Trump gaboi, fjalët e tij të pamatura rrezikuan familjen time dhe të gjithë në Kapitol atë ditë, dhe e di që historia do t’i kërkojë llogari Donald Trump-it.” – tha Pence gjatë komenteve në darkën vjetore Gridiron me kravata të bardha ku morën pjesë politikanë dhe gazetarë.

Vërejtjet e Pence ishin dënimi më i ashpër deri më tani nga togeri dikur besnik, i cili shpesh i është shmangur përballjes me ish-shefin e tij. Trump ka deklaruar tashmë kandidaturën e tij. Pence nuk ka bërë ende një gjë të tillë, por ai ka hedhur bazat për të kandiduar.

Në ditët përpara 6 janarit 2021, Trump i bëri presion Pence që të përmbyste fitoren zgjedhore të Presidentit Joe Biden ndërsa ai kryesonte certifikimin ceremonial të rezultateve. Pence refuzoi dhe kur rebelët hynë në Kapitol, disa brohoritën se donin të “varnin Mike Pence”.

Me vërejtjet e tij, Pence forcoi vendin e tij në një debat më të gjerë brenda Partisë Republikane mbi mënyrën se si të shihet sulmi.

te ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

te fundit