25.4 C
New York
Wednesday, July 24, 2024

Buy now

Osmani: Me zemër të rënduar i thamë lamtumirë kolosit të papërsëritshëm

- Advertisement -

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, sot ishte pjesë e homazheve përkujtimore të shkrimtarit të madh, Ismail Kadaresë, ku aty u dha edhe lamtumira e fundit.

Osmani shkruan se për dekada të tëra, veprat e Ismail Kadaresë ndriçuan cepat më të errët të historisë dhe shpirtit njerëzor.

“Liria e Kosovës për të ishte triumfi i kombit shqiptar. Ndërkaq, për kombin shqiptar, vetë ekzistenca dhe vepra e Ismail Kadaresë është triumf i kulturës mbi injorancën dhe i lirisë mbi diktaturën…Lamtumirë, titani i letërsisë, Ismail Kadare!”, shkruan Osmani.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit