10.1 C
New York
Saturday, December 2, 2023

Buy now

Osmani komenton influencën e Rusisë: Po i shet armë Serbisë dhe po përdoren për ta sulmuar Kosovën

Gjatë konferencës me shefin e NATO’s, Stoltenberg, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se influenca ruse shihet në tri aspekte.

“Influenca ruse shihet në tri aspekte kryesore. E para është propaganda e cila është intensifikuar në dy vitet e fundit edhe sa i përket Ballkanit Perëndimor. Pra, propagandë e cila e mbështet qëndrimin e Serbisë sa i përket destabilizimit të rajonit. E dyta ka të bëjë me armët, që Rusia vazhdimisht ia shet Serbisë dhe të cilat më pas shfrytëzohen nga Serbia për ta sulmuar Kosovën apo shtetet e tjera. E treta ka të bëjë me mbështetjen politike, të cilën Rusia vazhdimisht ia jep Serbisë në këto përpjekjet e destabilizimit. Kur bëhen këto të trija bashkë është e qartë se është interes i Rusisë që të hapet edhe një front kundër perëndimit dhe natyrisht që këtë front dëshiron ta hapë në pjesë të Evropës të cilat akoma nuk janë pjesë e NATO’s”, ka thënë Osmani.

Osmani tutje tha se është e domosdoshme që bashkëpunimi mes Kosovës dhe NATO’s të jetë gjithnjë në koordinim të plotë dhe në rritje.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit