9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Në mëngjes, gjatë ditës apo natën, studimi italian tregon kur është seksi më i mirë

- Advertisement -

Të bësh seks në mëngjes, duket se nuk është vetëm një impuls mashkullor, siç beson shumica e njerëzve.

Por duket se ajo është mënyra më e mirë për të thënë “mirëmëngjesi” dhe që dita t’ju shkojë mbarë. Tashmë, kjo vërtetohet edhe shkencërisht, sipas një studimi të fundit italian, i cili ka treguar me fakte se të shijosh një moment pasioni kur zgjoheni, vlen më shumë se të kryesh akt seksual gjatë ditës.

Edhe se tek femrat, endorfina (hormoni që prodhon kënaqësinë) arrin pikun e prodhimit të saj gjatë orarit 8‐10 të mëngjesit.

Siç thotë edhe dr.Ghedin, autor i këj studimi, në mëngjes, rritet gjithashtu edhe niveli i oxytocinës dhe dhe testosteronit, përkatësisht dy hormoneve që smulojnë dëshirën seksuale.

“Pra, për ta përmbledhur, duke e lënë kohën për seks në mëngjes, jo vetëm që do plotësojmë një nga dëshirat e trupit tonë, por do të jemi edhe në gjendje për ta filluar ditën duke zbuluar një kënaqësi krejt të re, sepse trupi ynë është më në dispozicion për dashuri, sesa gjatë vakteve të tjera të ditës”, pohon dr. Ghedin.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit