23.2 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Mbretëria e Bashkuar dënon ashpër “sulmin e pamatur” të Iranit ndaj Izraelit

- Advertisement -

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak ka dënuar “në termat më të fortë sulmin e pamatur të regjimit iranian kundër Izraelit”.

Në një deklaratë, siç e citoi BBC-së, Rishi Sunak thotë se sulmet “rrezikojnë të ndezin tensionet dhe të destabilizojnë rajonin”.

Ai shton se “Irani ka treguar edhe një herë se synon të mbjellë kaos në oborrin e tij.

“Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të mbrojë sigurinë e Izraelit dhe atë të të gjithë partnerëve tanë rajonalë, përfshirë Jordaninë dhe Irakun.

“Së bashku me aleatët tanë, ne po punojmë urgjentisht për të stabilizuar situatën dhe për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm. Askush nuk dëshiron të shohë më shumë gjakderdhje.”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit