24.2 C
New York
Sunday, June 23, 2024

Buy now

Macron: Po planifikojmë t’i shesim Ukrainës avionë luftarakë Mirage 2000

- Advertisement -

“Franca planifikon t’i shesë Ukrainës avionë luftarakë Mirage 2000”, presidenti Emmanuel Macron në një intervistë që dha sot për rrjetet televizive franceze.

Mirage 2000 janë avionë luftarakë me një motor, me shumë role, të gjeneratës së katërt.

“Ne nuk jemi në asnjë mënyrë në luftë me Rusinë dhe popullin e saj”, siguroi Macron, por nuk zbuloi numrin e avionëve që do të dërgoheshin në Kiev.

Ai shtoi se nga nesër do të fillojë një program trajnimi dhe transporti të pilotëve për këta avionë.

Macron gjithashtu njoftoi: “Ne do të trajnojmë 4500 ushtarë ukrainas për t’i pajisur ata dhe për t’i ndihmuar ata t’i rezistojnë pushtuesve rusë”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit