2.8 C
New York
Wednesday, November 29, 2023

Buy now

Krasniqi takon Lajçakun, i kërkon të ndikojë në heqjen e masave ndaj Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, e ka takuar sot në Bruksel emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

“Në kuadër të vizitës zyrtare në Bruksel, sot takova edhe të dërguarin e posaçëm për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak. Zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe procesi dialogut, përfshirë draft-statuti i propozuar i Asociacionit, ishin tema të diskutimit tonë”, ka shkruar Krasniqi në Facebook.

Krasniqi tha se ia ka ripërsëritur qëndrimin emisarit që asociacioni duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, dhe të jetë pa kompetenca ekzekutive, si dhe ka kërkuar nga ai që të ndikojë në heqjen e masave të padrejta ndaj Kosovës.

“Edhe një herë, Emisarit Lajçak i ripërsërita qëndrimin tim dhe të PDK-së se statuti i Asociacionit duhet të jetë në pajtim me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës, të mos krijojë një nivel të ri të pushtetit dhe të mos ketë kompetenca ekzekutive”.

“Në takim, Emisarit Lajçak, poashtu, i kërkova që të ndikojë që Bashkimi Evropian të heqë sa më parë sanksionet e padrejta ndaj Republikës së Kosovës!”

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=852110686287663&id=100044662171388&mibextid=Nif5oz

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit