-0.4 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Euro 2024 – Këto janë skuadrat që kanë siguruar kualifikim deri më tani

Euro 2024 do të mbahet në Gjermani verën e ardhshme dhe skuadrat po rezervojnë vendin e tyre në turneun prestigjioz ndërkombëtar.

Euro 2024 do të jetë edicioni i 17-të i Kampionatit Evropian dhe Gjermania është zgjedhur si vendi pritës, me disa nga ekipet më të mira në botë që shpresojnë të jenë në turne.

Gjithsej 24 ekipe do të marrin pjesë dhe cikli i kualifikimeve filloi në mars 2023, duke përfunduar në nëntor 2023.

Janë 20 kualifikuese automatike, me dy skuadra që përparojnë nga secili grup kualifikues.

Nikoqirët kualifikohen automatikisht dhe tre vendet e mbetura vendosen nga play-off, ku përfshihen skuadrat më të mira të Ligës së Kombeve 2022-23.

Së bashku me Gjermaninë mikpritëse, në tetor u kualifikuan edhe Belgjika, Franca, Portugalia, Spanja, Skocia, Turqia, Austria dhe Anglia dhe të njëjtën gjë bënë disa ditë më parë Hungaria dhe Sllovakia.

Këto janë skuadrat e kualifikuara deri më tani:

Shqipëria

Shqipëria u kualifikua në Kampionatin Evropian të dytë në histori me barazimin 1-1 në Moldavi.

Sokol Cikalleshi realizoi një penallti në minutën e 25-të, por Moldavia barazoi në tre minuta të mbetura.

Megjithatë, Shqipëria ka siguruar kualifikimin dhe nëse mposht të hënën Ishujt Faroe, të cilët janë në fund të Grupit E do ta sigurojnë edhe vendin e parë në grup.

Gjermania

Gjermania u kualifikua në Euro 2024 si vend që organizon kompeticionin.

Kjo do të jetë paraqitja e tyre e 14-të në Kampionatin Evropian.

Gjermania ka fituar Euro tre herë – 1972, 1980 dhe 1996 – dhe do të përpiqet t’i japë fund një pritjeje 28-vjeçare për trofeun.

Belgjika

Belgjika ishte një nga skuadrat e para që rezervoi vendin e saj në Euro 2024, pasi kaloi në Grupin F.

Portugalia

Rruga e Portugalisë për në Euro 2024 u konfirmua në tetor pasi ata shkatërruan çdo skuadër në Grupin J.

Cristiano Ronaldo luajti rolin e tij në dërgimin e vendit të tij në Gjermani, ku ata do të garojnë në Kampionatin Evropian për të nëntën herë në historinë e tyre.

Spanja

Pas një fillimi të lëkundur, Spanja kaloi përmes Grupit A, duke mposhtur Skocinë dhe Norvegjinë e Erling Haaland.

Skocia

Skocia do të marrë pjesë në Euro 2024 falë një fushate mbresëlënëse kualifikuese, e cila i pa të mposhtin Spanjën, Norvegjinë, Gjeorgjinë dhe Qipron.

Kjo do të jetë vetëm paraqitja e tyre e katërt në Kampionatin Evropian, pasi më parë kanë marrë pjesë vetëm në Euro 2020, Euro 1996 dhe Euro 1992.

Austria

Austria u kualifikua në Euro 2024 dhe ata do të përpiqen të përmirësojnë ecurinë e tyre në Euro 2020 që i pa ata të mposhten në raundin e 16-të pas kohës shtesë ndaj fitueses eventuale, Italisë.

Anglia

Anglia rezervoi vendin e saj në Euro 2024 me një fitore të madhe ndaj Italisë në Wembley në tetor.

“Tre Luanët” arritën në finalen e Kampionatit të fundit Evropian, ku humbën ndaj Italisë.

Sllovakia

Sllovakia rezervoi vendin e saj në Euro 2024 me një fitore 4-2 ndaj Islandës më 16 nëntor.

Hungaria

Barazimi i ashpër i Hungarisë me Bullgarinë më 16 nëntor ishte i mjaftueshëm për t’i kualifikuar ata në Gjermani.

Danimarka

Danimarka u kualifikua në Euro 2024 falë fitores 2-1 ndaj Sllovenisë të premten.

Dy skuadrat zënë dy vendet e para në grup, por fitorja e danezëve ka siguruar që ata të luajnë në turne verën e ardhshme.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit