26.7 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

Edhe Microsoft patenton telefon me tre ekrane

- Advertisement -

Pas Surface Du, ne mund të marrim Surface Trio – një telefon inteligjent me një ekran tjetër (të tretë).

Microsoft u tërhoq për një kohë nga tregu i telefonave dhe u fokusua në aplikacionet dhe shërbimet celulare.

Megjithatë, dy vjet më parë, kompania njoftoi rikthimin e saj në tregun celular përmes pajisjes Surface Duo. Është një pajisje interesante, me dy ekrane, e cila funksionon Android.

Ajo që dukej si një ide e mirë dhe interesante në letër, nuk doli aq mirë në praktikë, ndaj gazetarët dhe përdoruesit e teknologjisë nuk u emocionuan me aftësitë e kësaj pajisjeje. Më vonë u prezantua pasardhësi i tij, me të cilin u korrigjuan disa gabime nga modeli i parë, por nuk tërhoqi as një numër të madh përdoruesish.

Duke pasur parasysh se dy ekranet nuk rezultuan të ishin mjaftueshëm të mirë, ekipi i Microsoft tani po shqyrton një telefon me tre ekrane. Kjo u zbulua nga një patentë e aplikuar nga kompania, e cila po mbulohet nga mediat teknologjike këtë javë.

Ashtu si në modelet Duo, ekranet nuk janë fleksibël, dhe falë ekranit të tretë, një nga problemet më të mëdha të Surface Duo është zgjidhur – mungesa e një ekrani të jashtëm. Surface Trio, sipas patentës, duhet të marrë një ekran shtesë që mund të përdoret si i jashtëm dhe kur telefoni hapet, lejon një sipërfaqe totale dukshëm më të madhe të ekranit.

Nuk dihet shumë për këtë pajisje – si për shembull madhësia e ekranit, por edhe trashësia e telefonit kur të tre ekranet janë të mbyllura. Është e vështirë të dihet në bazë të patentës së aplikuar nëse Microsoft do të fillojë vërtet zhvillimin dhe prodhimin e kësaj pajisjeje apo gjithçka do të mbetet vetëm në patentë dhe një ide tjetër që nuk u realizua në fund.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit