23.8 C
New York
Sunday, June 23, 2024

Buy now

E zbulon për herë të parë Arben Gashi se çka i thanë në katër sy zyrtarët e BE-së për Albin Kurtin

- Advertisement -

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Arben Gashi, i cili ka qenë pjesë e delegacionit të Kosovës për lobim dhe anëtarësim në Këshillin e Evropës, bashkë me deputetët Besnik Tahiri, Ariana Musliu Shoshi, Saranda Bogujveci dhe Enis Kervan, ka folur për herë të parë publikis se si zyrtarë të Bashimit Evropian kanë shprehur doza të larta mosbesimi ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti.

Ai ka thënë se në çdo takim që kanë pasur, gjatë lobimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE, është përmendur nga zyrtarë të lartë të BE mosbesimi dhe mashtrimi i Albin Kurtit ndaj shteteve mike të Kosovës.

“Nuk kemi dashur të flasim … ka një mosbesim të jashtëzakonshëm ndaj Kurtit, ne nuk kemi dashur ta elebaorojmë politiksiht dhe të përfitojmë poena nga kjo çështje, sepse ka qenë interes vital i Kosovës anëtarësimi i Kosovës, nuk kemi folur asnjëherë publikisht, por në të gjitha takimet ku kemi marrë pjesë e them me përgjegjësi të plotë, se na është thënë me doza shumë të mëdhaja mosbesimi ndaj kryeministrit të Kosovës, se kryeministri premton dhe nuk e mbanë fjalë, në çdo takim është thënë se ju duhet të mbani fjalën për premtimet që i bëni, ma mirë është mos të premtosh hiç, ma mirë është të thuash JO, sesa me thonë Po dhe në fund me dal mashtrim, siç ka ndodh me kryeministrin që u ka thënë PO e bëjë Asociacionin, në Bruksel thotë PO, vjen në Kosovë thotë JO, kryeministri Kurti ka humbur shumë besimin e institucioneve të Kosovës në BE’, thotë Gashi për Periskopin.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit