9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Conte: Kane është sulmuesi më i mirë në botë

- Advertisement -

Antonio Conte është i impresionuar me mënyrën se si Harry Kane ka blerë projektin e italianit në Tottenham dhe thotë se ai do të jetë pika qendrore e çdo suksesi.

Sulmuesi dukej i vendosur të largohej nga Spurs gjatë verës pasi dëshironte një lëvizje në Manchester City.

Kryetari Daniel Levy qëndroi i palëkundur dhe, pasi City nuk erdhi në tryezë me një ofertë që madje duhej menduar, Kane, i cili ka kontratë deri në vitin 2024, u detyrua të qëndronte në klub.

Historia duket se ka ndryshuar nën drejtimin e Contes, i cili zëvendësoi Nuno Espirito Santo si trajner në nëntor, dhe kapiteni i Anglisë ka ardhur në ‘jetë’ këtë sezon.

Kane ka folur për motivimin e tij për të luajtur për Conte dhe shpreson se ish-trajneri i Italisë mund të jetë njeriu që do ta ndihmojë atë të fitojë trofetë që dëshiron.

Dhe Conte, skuadra e të cilit viziton ish-klubin e tij Chelsea në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Carabao Cup të mërkurën, ka gjetur një lojtar të gatshëm për të dhënë gjithçka.

“Para së gjithash, ne po flasim për një person vërtet të mirë dhe një njeri vërtet të mirë”, tha ai. Dhe unë mendoj se kjo është gjëja më e rëndësishme.

“Për shkak se e dija situatën në verë dhe, kur Harry vendosi të qëndronte në Tottenham, gjeta një lojtar të përfshirë plotësisht në këtë projekt tani.

“Jam i lumtur që e kam në ekipin tim, sepse me siguri po flasim për lojtarin më të mirë, një sulmues më të mirë në botë, dhe nëse duam të fitojmë ose nëse duam të mendojmë të ndërtojmë diçka për të fituar, Harry duhet të jetë një pikë referimi.

“Kjo është normale dhe ai e di shumë mirë mendimin tim, por e përsëris se jam shumë i lumtur që punoj me të dhe mendoj se ai ka shijuar kohën, atë që po ndërtojmë me ekipin dhe kjo është e gjitha”.

Levy mund të ishte tunduar për të fituar para nga Kane gjatë verës, por kryetari i Spurs ishte i palëkundur në qëndrimin e tij se lojtari i tij nuk ishte në shitje.

Conte, i cili thuajse iu bashkua klubit në verë dhe do të kishte trashëguar situatën, ka lavdëruar shefin e tij për qëndrimin e vendosur.

“Në verë ndoqa situatën në lidhje me Harry-n dhe pashë se çfarë ndodhi dhe çfarë mund të ndodhte”, tha ai. “Klubi vendosi të mbajë Harry-n në ekip dhe mendoj se ishte një zgjedhje e shkëlqyer nga pronari.

“Në këtë mënyrë ju po tregoni se dëshironi të përpiqeni të vazhdoni të ndërtoni diçka të rëndësishme rreth një prej lojtarëve më të mirë në ekipin tuaj.

“E ndoqa situatën, por tani nuk është e drejtë të shikojmë të kaluarën. Tani duhet të jetojmë të tashmen, e cila thotë se Harry është lojtar i Tottenhamit dhe vazhdon të jetë një nga lojtarët më të mirë të këtij ekipi.

“Ai dëshiron të japë 100 për qind në çdo ndeshje dhe unë jam plotësisht i kënaqur me angazhimin e tij dhe marrëdhëniet që kemi krijuar brenda ekipit.

“Ai është një pikë referimi në dhomën e zhveshjes dhe një lojtar me përvojë. Unë jam plotësisht entuziast për përfshirjen e tij në ekip dhe projektin e Tottenhamit”, ka përfunduar italiani. 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit