21.3 C
New York
Monday, May 27, 2024

Buy now

Besa dështon ta kualifikojë Shqipërinë në finalen e “Eurovision 2024”

- Advertisement -

Këtë vit “Eurovision 2024” nuk do të numërojë Shqipërinë mes finalistëve të tij, pasi përfaqësuesja shqiptare, Besa Kokëdhima, me këngën “Titan”, nuk arriti të marrë votat e nevojshme për t’u kualifikuar nga gjysmëfinalja.

Përkundër një performancë të mahnitshme dhe një prezence të fuqishme në skenën e “Malmo Arena”, Besa nuk arriti të sigurojë mbështetjen e mjaftueshme të publikut dhe jurisë për të vazhduar në garën e madhe finale.

Ky rezultat vjen si zhgënjim për shumë fansa dhe ndjekës të Eurovisionit në Shqipëri dhe anembanë botës, të cilët kishin besim në këngën dhe në aftësinë interpretuese të Besës.

Performanca e saj, e cila u prit me duartrokitje të ngrohta dhe reagime pozitive nga audienca në sallë, tregoi një shkëlqim artistik dhe një nivel të lartë të profesionalizmit.

Votimi që zhvillohet përmes linjave telefonike dhe aplikacionit të Eurovisionit është një proces i ndërlikuar, i cili ndonjëherë nuk pasqyron direkt vlerësimin për një performancë të caktuar. Shqipëria ka një histori të luhatshme në Eurovision, me disa arritje mjaft të mira në të kaluarën, por edhe disa zhgënjime.

Këto janë shtetet e gjysmëfinales së dytë që u kualifikuan në finale:

Letonia
Austria
Holanda
Norvegjia
Izraeli
Greqia
Estonia
Zvicra
Gjeorgjia
Armenia.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit