14.7 C
New York
Tuesday, September 26, 2023

Buy now

Barbie, filmi më fitimprurës ndonjëherë për kompaninë Warner Bros

“Barbie”, e cila ka thyer rekorde të shumta në arkë që nga hapja e saj më 21 korrik, sapo theu një tjetër.

Filmi i drejtuar nga Greta Gerwig për kukullën ikonë, tani është Warner Bros.’ Filmi vendas me fitimin më të lartë, duke mposhtur ish-mbajtësin e titullit, filmin e vitit 2008 “The Dark Knight”.

Që nga e marta, “Barbie” ka fituar 537.4 milionë dollarë në arkat e SHBA-së, duke tejkaluar sasinë e filmit “The Dark Knight” të regjisorit Christopher Nolan të Batman, i cili grumbulloi 536 milionë dollarë, raporton CNN.

Warner Bros. Discovery, i cili gjithashtu zotëron CNN, njoftoi të mërkurën se “Barbie” kishte kaluar gjithashtu kufirin e 1.2 miliardë dollarëve në nivel global, pasi arriti vlerën prej 1 miliard dollarësh më pak se dy javë më parë – një arritje e arritur vetëm nga rreth 50 filma në histori, i përshtatur për inflacioni, i tha më parë CNN Paul Dergarabedian, analist i lartë i medias në Comscore . Ai gjithashtu e vendosi Gerwig-un si regjisoren femër me fitimet më të larta në histori.

Barbie, në të cilin luan edhe aktori Ryan Gosling, ka fituar më shumë se 1 miliard dollarë nga shitjet e biletave në gjithë botën, duke i thyer të gjitha rekordet e filmave që janë realizuar nën regjinë e grave.

Ndonëse disa konservatorë, përfshirë senatorin Ted Cruz dhe komentatorin Ben Shapiro, e kanë kritikuar atë që e kanë quajtur si mesazh me elemente diskriminuese të filmit, diçka e tillë nuk ia ka ndalur suksesin që pritet të vazhdojë edhe një kohë.

Aktorja Margot Robbie, e cila është edhe producente e filmit, pritet t’i fitojë rreth 50 milionë dollarë nga filmi, falë shitjeve të biletave dhe përfitimeve shtesë nga kompania që e shpërndan atë.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit