7.9 C
New York
Saturday, December 2, 2023

Buy now

Angli, katër burra vodhën një tualet prej ari

Katër burra akuzohen për vjedhjen e një tualeti ari nga një pallat në jug të Anglisë, ku mbahej si pjesë e një ekspozite arti deri sa u “vodh” një mëngjes në 2019-ën.

Tualeti, i bërë me ar 18 karat, u vendos në Pallatin Blenheim, vendlindja e Winston Churchill dhe një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, si pjesë e një ekspozite të një artisti italian.

Në atë kohë, policia tha se hajdutët hynë në ndërtesë dhe morën ekspozitën “America” ​​diku para orës 5 të mëngjesit.

Ekspozita ishte plotësisht funksionale dhe tualeti vlerësohet të jetë me vlerë 4.8 milionë £ (rreth 6 milionë euro).

Prokurorët britanikë thanë se James Sheen, 39 vjeç, u akuzua për vjedhje dhe transportim të pasurisë së përfituar përmes aktivitetit kriminal. Tre burra të tjerë, Michael Jones, Fred Dow dhe Bora Gakuk, u ndoqën gjithashtu penalisht.

Të katër personat do të dalin para gjykatës më 28 nëntor.

Për momentin është e paqartë nëse autoritetet gjetën tualetin apo çfarë ndodhi me ekspozitën.

Pallati Blenheim shprehu keqardhjen për vjedhjen e tualetit, i cili më parë ishte ekspozuar në Muzeun Guggenheim në Nju Jork.

Pallati më i madh në Angli

Blenheim Palace ndodhet në zonën Woodstock të Oxfordshire në Angli dhe është selia e Dukës së Marlborough.

Është një nga pallatet më të mëdha në Angli dhe është ndërtuar midis 1705 dhe 1724.

Që nga viti 1987 është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s pasi konsiderohet si një nga shembujt më përfaqësues të arkitekturës barok në Angli.

Sot është rezidenca e Dukës së 11-të të Marlborough dhe mirëmbahet nga familja Churchill.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit