11.3 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar viziton Gardën Kombëtare të FSK-së

- Advertisement -

Komandanti i Gardës Kombëtare të FSK-së, gjeneral brigade Naim Haziri ka pritur sot në vizitë ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves.

Gjeneral Haziri e njoftoi ambasadorin për të arriturat, sfidat, kapacitetet operacionale dhe ato trajnuese që ka Garda Kombëtare.

“Gjatë takimit fokus i veçantë ishte bashkëpunimi i deritashëm në mes FSK/Gardës Kombëtare dhe Mbretërisë së Bashkuar, kontributi në ngritjen e kapaciteteve operacionale specifikisht reagimi ndaj fatkeqësive, bashkëpunimit në të ardhmen me qëllim të ofrimit të një ambienti më të sigurt për jetën e qytetarëve”, thuhet në njoftimin e FSK-së.

Ambasadori ka vizituar Qendrën Ndërkombëtare të Trajnimit për Kërkim Shpëtim(QNTKSH) të Gardës Kombëtare ku pa nga afër kapacitetet e kësaj qendre dhe me këtë rast është bërë pranim- dorëzimi i donacionit të dhuruar nga Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar për QNTKSH, ku përfshihen pajisje specialistike për Kërkim Shpëtim -Ujra e që është donacioni i tretë për QNTKSH nga Ambasada e Britanisë së Madhe.

Gjithashtu gjeneral Haziri falënderoi për ndihmën e vazhdueshme që Mbretëria e Bashkuar ka dhënë për FSK-në, e në veçanti për Gardën Kombëtare.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit