9.3 C
New York
Tuesday, March 28, 2023

Buy now

24 persona të vdekur nga përmbytjet në Ugandë

Përmbytjet në pjesë të Ugandës lindore që rezultuan nga shirat e rrëmbyeshëm kanë lënë të vdekur të paktën 24 njerëz, tha qeveria dhe Kryqi i Kuq i Ugandës.

Përmbytjet në pjesë të Bugisu, Mbale dhe Kapchorwa fillimisht humbën jetën 10 njerëz të dielën. Por numri i të vdekurve u rrit më tej të hënën, shkruan CNN.

Zëdhënësja e Kryqit të Kuq të Ugandës, Irene Nakasita, u tha gazetarëve se deri më tani shpëtimtarët kishin nxjerrë 21 trupa nga Mbale dhe tre të tjerë nga Kapchorwa.

Ajo tha se një kamion që transportonte furnizime ndihmash ishte në rrugë për t’u kujdesur për të zhvendosurit në zonat e prekura.

Shirat e rrëmbyeshëm vijnë menjëherë pas një thatësire të zgjatur në zona të gjera të vendit që ka lënë shumë zona të thara dhe të mbjella në fusha të djegura.

Rajoni lindor i Ugandës është i prirur ndaj përmbytjeve pas shirave të dendur, por i gjithë vendi është i prekshëm nga fatkeqësitë natyrore.

Reshjet intensive të shiut kanë çuar në shumë viktima në të kaluarën.

Më shumë se 300 mijë njerëz janë prekur nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në rrethet Bududa dhe Sironko – si në Ugandën lindore ashtu edhe në Bundibugyo në rajonin perëndimor, sipas një raporti nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Rreth 65 mijë njerëz janë evakuuar, sipas raportit.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit