31.1 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

Buy now

Zelensky: Ukrainës së shpejti do t’i lejohet të godasë brenda Rusisë me armë perëndimore

- Advertisement -

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka thënë se është vetëm çështje kohe përpara se aleatët perëndimorë të lejojnë forcat e tij të godasin objektivat brenda Rusisë me armët që ata kanë ofruar.

Ai po fliste në Samitin Nordik në Stokholm dhe u ankua para delegatëve se Rusia kishte një avantazh taktik.

“Mënyra se si ata sulmojnë dhe ne nuk mundemi…kjo nuk është normale”, tha Zelensky duke iu referuar sulmeve ruse në territorin ukrainas.

“Mendoj se përdorimi i çdo arme, arme perëndimore, në territorin e Rusisë është çështje kohe. Mendoj se po. Përndryshe, nuk bëhet fjalë për një paqe të drejtë, pasi ata mund të qëndrojnë vetëm në territorin e tyre dhe përmes vijës kufitare”, tha ai.

Komentet e tij vijnë një ditë pasi dy zyrtarë anonimë amerikanë treguan se administrata Biden ishte e përgatitur të lejonte Ukrainën të përdorte armatimin amerikan për të goditur brenda Rusisë, por vetëm në mbrojtjen e rajonit verior të Kharkiv.

Zyrtarët theksuan, megjithatë, se politika e Shtëpisë së Bardhë se armët e ShBA nuk duhet të përdoren për të shënjestruar Rusinë mbeti e pandryshuar, shkruan Euronews.com,

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit