19.2 C
New York
Thursday, April 25, 2024

Buy now

Zelensky thotë se Rusia mund të tentojë një ofensivë të re në fund të majit ose në fillim të verës

- Advertisement -

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi të dielën për mundësinë e një ofensive të re ruse, e cila mund të ndodhë në fund të majit ose në fillim të verës.

Zelensky theksoi nevojën për gatishmëri. “Ata do të përgatiten dhe ne do të përgatitemi për luftën e tyre”, tha ai, raporton CNN.

Vërejtjet e tij përkojnë me thirrjet e pakësuara për rritjen e mbështetjes ushtarake. Ministri i mbrojtjes i Ukrainës zbuloi në një konferencë në Kiev se një pjesë e konsiderueshme e ndihmës së premtuar i tejkalon afatet, duke rritur shqetësimet për harxhimin e rezervave të municionit.

Zelensky gjithashtu theksoi sfidat përpara, duke përmendur pasiguritë politike në ShBA. “Zgjedhjet në SHBA do të jenë një pikë kthese”, tha presidenti.

Pavarësisht se i pranoi betejat aktuale të Ukrainës si “momentin më të vështirë”, Zelensky shprehu besimin në mbështetjen e brendshme dhe ndërkombëtare. “Nëse të gjithë dorëzohemi – nga jashtë me partnerët tanë dhe, Zoti na ruajt, nga brenda – atëherë ky do të jetë momenti më i dobët. Deri më tani, kjo nuk ka ndodhur,” pohoi ai gjatë konferencës për shtyp.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit