23.8 C
New York
Sunday, June 23, 2024

Buy now

Zelensky beson se SHBA duhet të lejojë Ukrainën të godasë Rusinë me raketa ATACMS

- Advertisement -

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky beson se Shtetet e Bashkuara duhet të lejojnë Ukrainën të godasë objektivat ushtarake në Rusi me raketa me rreze të gjatë ATACMS.

Këto komente siç raporton The Telegraph, Zelensky i ka bërë gjatë një fjalimi në një konferencë të sigurisë në Singapor, transmeton Telegrafi

Ai falënderoi presidentin amerikan Joe Biden për lejimin e Ukrainës për të goditur territorin rus me armë amerikane, por tha se kufizimet në përdorimin e sistemeve me rreze të gjatë duhet gjithashtu të hiqen.

“A është kjo [leja] e mjaftueshme? Jo. Pse? Sepse unë ju kam dhënë shembullin e fushave ajrore nga të cilat Rusia qëllon vazhdimisht, me qetësi duke e ditur se Ukraina nuk do të kundërpërgjigjet sepse nuk ka sisteme përkatëse dhe nuk ka leje”, tha Zelensky

Ai shtoi se Rusia vazhdon të përdorë artileri me rreze të gjatë dhe rreth 300 sisteme armësh me dhjetëra mijëra raketa në anën e saj të kufirit për të sulmuar Ukrainën.

“Pra, ata i kanë këto armë atje dhe nuk i heqin sepse e dinë se Ukraina nuk mund t’i shënjestrojë me armatim perëndimor edhe nëse ata qëllojnë kundër nesh”, shpjegoi presidenti ukrainas.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit