27.6 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

Buy now

Buffon: Mirë që Italia po nënvlerësohet për EURO 2024

- Advertisement -

Legjenda e Italisë, Gianluigi Buffon, mendon se është mirë që Kombëtarja italiane po nënvlerësohet për EURO 2024, teksa insistoi se nuk ka diçka kontroverze që mesfushori i ri i Juventusit, Nicolo Fagioli u ftua për Evropian, pasi i mbaroi dënimi për baste.

Ish-portieri tani është anëtar i stafit të trajnerit Luciano Spalletti, duke marrë efektivisht rolin që kishte Gianluca Vialli gjatë fushatës triumfuese të EURO 2020, ku Italia u kurorëzua kampione e Evropës.

Pavarësisht mbajtjes së trofeut, ata nuk konsiderohen skuadër që do të mbrojë titullin e tyre në Gjermani këtë verë.

“Mendoj se ky ekip kombëtar ka shumë vlerë dhe është i nënvlerësuar për atë që mund të bëjë, si ekip dhe si individë. Herë pas here, nënvlerësimi në turnetë e mëdha mund të jetë një gjë e mirë për Italinë dhe shpresoj se do të jetë kështu edhe këtë herë”, tha Buffon për RAI 2.

Azzurri kanë një grup të vështirë, pasi fillojnë kundër Shqipërisë, më pas përballen me Spanjën dhe Kroacinë për një vend në fazën eliminatore.

“Është sigurisht grupi më i vështirë i Euros, por do të jetë i vështirë edhe për kundërshtarët tanë. Është forcë të dimë se skuadrat e tjera na kanë frikë, pasi ne konsiderohemi ndër fituesit e mundshëm. Historia jonë tregon se kushdo përballë nesh do të duhet të jetë plotësisht i përqendruar për të sjellë në shtëpi tre pikët. Në fund të fundit, ne jemi mbajtës të trofeut, edhe nëse nuk arritëm të kualifikoheshim në Botëror. Të gjithë e dinë se do të duhet të punojnë më shumë për të na mundur ne.”

Buffon pjesë e stafit të Spallettit

Spalletti filloi sot stërvitjen para turneut në terrenin Coverciano dhe testoi dy sisteme të ndryshme taktike, 4-2-3-1 dhe 3-4-2-1.

“Spalletti po përpiqet t’u përcjellë djemve këto urdhërime të rëndësishme në nivel taktik, teknik, sjelljeje dhe emocional. Ai gjithashtu ka staf të madh dhe gjatë ditëve në vijim ata do të kalojnë 15 deri në 16 orë në ditë me lojtarët. Ata do të bëjnë gjithçka për t’i bërë tifozët krenarë për ne”, shtoi Buffon.

Pati disa polemika kur Italia thirri mesfushorin e Juventusit Fagioli, i cili luajti vetëm dy ndeshje këtë sezon për shkak të ndalimit të tij për baste të paligjshme, pasi kishte marrë trajtim për varësinë nga kumari.

“Unë mendoj se Spalletti ishte shumë i qartë, ai pa tek Nicolo karakteristikat që ndoshta nuk janë te lojtarët e tjerë. Ai mund të jetë një armë shtesë për skuadrën. Për pjesën tjetër, nuk e kuptoj pse njerëzit duan të penalizojnë më tej një të ri që ka paguar për gabimet e tij. Këto thashetheme dhe të menduarit keq për të tjerët është një zakon i keq që ne italianët duhet ta heqim“, shpjegoi Buffon.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit