18 C
New York
Sunday, June 16, 2024

Buy now

Ylli i Arsenalit do t’i përgjigjej thirrjes për të luftuar në Ukrainë

- Advertisement -

Mbrojtësi i Arsenalit, Oleksandr Zinchenko ka thënë se do të kthehej në Ukrainë për të luftuar në mbrojtjen e vendit të tij nëse thirret.

I pyetur nga BBC Newsnight nëse ai do t’i përgjigjej një thirrjeje, Zinchenko tha: “Unë mendoj se është një përgjigje e qartë. Unë do të shkoja”.

27-vjeçari ka dhuruar tashmë 1 milion funte për të ndihmuar ata që janë kthyer në shtëpi pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022.

Ai tha se disa nga ish-shokët e tij të shkollës ishin bashkuar tashmë për të luftuar në vijën e frontit.

“Është e vështirë të kuptosh se kohët e fundit kemi qenë në të njëjtën shkollë, kemi luajtur në shesh lojërash ose në fushën e futbollit dhe tani ata duhet të mbrojnë vendin tonë”, tha ai.

Reuters

“Sinqerisht, është kaq e vështirë ta pranosh këtë, por është ajo që është. Ne nuk mund të heqim dorë”.

Disa personalitete të profilit të lartë të sportit ukrainas, duke përfshirë kampionin aktual botëror në peshën e rëndë Oleksandr Usyk dhe vëllezërit dhe kolegët e tij ish-boksierë Vitaly tani kryebashkiak i Kievit dhe Wladimir Klitschko kanë shërbyer të gjithë në ushtrinë ukrainase që nga shpërthimi i luftës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit