27.1 C
New York
Thursday, May 23, 2024

Buy now

Votimi për largimin e kryetarëve në veri: Ambasadori suedez shkon për monitorim në Zubin Potok

- Advertisement -

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund është parë duke monitoruar nga afër procesin e votimit për ose kundër shkarkimit të kryetrarit të komunës së Zubin Potokut, Izmir Zeqiri.

Në këtë komunë qendrat e votimit janë të vendosura në objektin e komunës, objektin publik Mala Jabuka (Molla e vogël), Tek Ura e Bubës, Bërnjak dhe në shkollën fillore “Osman Rama” në Çabër.

Votimi organizohet në bazë të udhëzimit administrativ nga Qeveria e Kosovës, pas presionit të ndërkombëtareve për shpalljen e zgjedhjeve të reja në komunat në veri.

Në këtë komunë kanë të drejtë vote mbi 6 mijë e 600 qytetarë në pesë qendra të votimit me 11 vendvotime. Po ashtu, në këtë objekt të komunës është e vetmja qendër që mund të votohet me kusht.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit