7.2 C
New York
Friday, December 1, 2023

Buy now

Vdes ish-gazetarja Zyhrije Vata

Sot në moshën 56-vjeçare, pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë, vdiq ish-gazetarja, moderatorja dhe recituesja e poezive, Zyhrije Vata, raporton “RTK”.

Së fundi ajo ishte drejtoreshë e shkollës fillore “Vezir Jashari” në Ferizaj.

Varrimi i saj u bë sot në varrezat e reja të qytetit të Ferizaj.

“I rëndë është ky mëngjes nëntori, kjo ditë që zbardhi me lajmin mortor, për ndarjen nga jeta të mësimdhënëses, moderatores e recitatores me zërin e saj të veçantë, krijueses, drejtores së shkollës “Vezir Jashari” në Ferizaj, bashkëqytetares sonë shembullore, personalitetit të veçantë që dha kontribut të çmueshëm në arsimin e kulturën ferizajase, ferizajases së shquar, Zyhrije Vata. Buzëqeshja e saj, karakteri pozitiv, dinjiteti që rrezatonte, profesionalizmi e përkushtimi i rrallë, janë vetëm disa nga vlerat që shquan jetën e bashkëqytetares sonë, Zyhrije Vata. Lamtumira e saj, lë prapa veprën e pasur, trashëgimin e çmueshme, kujtimet më të dashura të zonjës Zyhrije, që me sakrifica, dije, mund, gjithnjë kokëlartë edhe para sfidave shëndetësore, trasoi rrugën e saj të jetës. Ferizaj në 150 vjet të lindjes së tij, do ta mbaj me nder ndër vite të historisë, moderimin e saj në koncertin e jubileut festiv, personalitetin të saj të dashur që mishëronte qytetari e mirësi. Ngushëllime të sinqerta familjes së respektuar Vata, miqve, kolegëve dhe gjithë të njohurve të të ndjerës! U prehtë në parajsën e paskaj, shpirti i saj!” – ka shkruar kryetari i Ferizajt, Agim Aliu.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit