25.2 C
New York
Wednesday, July 17, 2024

Buy now

Ushqimet që ju ndihmojnë të flini mirë natën

- Advertisement -

Nëse mendoni se jeni nga ata njerëz që nuk bëni një gjumë të qetë dhe të plotë gjatë natës, jeni duke lexuar artikullin e duhur sepse më poshtë abcnews.al do ju tregojë ushqimet që duhet të konsumoni për një fjetje sa më të qetë.

Salmon

Peshku yndyror, veçanërisht salmoni, është i pasur me acide yndyrore omega-3 dhe vitaminë D. Ky është një kombinim unik dhe shumë i dobishëm për trajtimin e pagjumësisë. Arsyeja është se ëto dy elementë ndihmojnë në prodhimin e serotoninës, e cilës është provuar se nxit gjumin. Më konkretisht, njerëzit me një mungesë të vitaminës D janë të prirur të kenë probleme me gjumin. Salmoni i egër është më efektiv.

Bajamet dhe arrat

Bajamet janë të pasura me melantoninë. Gjithashtu janë të pasura me magnez dhe kalcium, dy minerale që ndihmojnë në relaksimin e muskujve. Magnezi zvogëlon inflamacionin që mund të shkaktojë shumë ankth dhe dhimbje te i sëmuri, informon abcnews.al.

Ndërsa arrat ofrojnë veti shumë të ngjashme dhe gjithashtu përmbajnë triptofan, një aminoacid që shkakton gjumin. Ky acid është zbuluar se ofron ndihmë për pacientët që vuajnë nga pagjumësia e lehtë. Gjithashtu, arrat janë të pasura me acide yndyrore, të cilat rrisin edhe më shumë nivelet e serotoninës, duke ju ndihmuar të bini në gjumë edhe më shpejt.

Çaj bimor

Çaji i kamomilit, në veçanti, përmban doza të larta të flavones dhe apigenin. Nga njëra anë, flavones zvogëlojnë inflamacionin që shkakton një gjumë më pa stres. Nga ana tjetër, apigenina është një antioksidant i shkëlqyeshëm që ka aftësinë të promovojë përgjumje dhe të zvogëlojë efektet e pagjumësisë.

Lule pasioni është një hardhi e njohur që i ndihmon njerëzit të trajtojnë pagjumësinë, ankthin dhe dhimbjet. Është një ilaç pa recetë që, në shumë raste, ka ndihmuar njerëzit të ulin aktivitetin e trurit. Ky është ideal pasi shumë njerëz e gjejnë trurin e tyre plotësisht të aktivizuar edhe pasi të jenë futur në shtrat, informon abcnews.al.

Kivi

Një studim i vitit 2011, 24 pjesëmarres u ushqyen me dy kivi një orë para gjumit, për 4 javë. Në fund të kësaj periudhe, të gjithë pjesëmarrësit vunë re përmirësim të gjumit. Ata vërejtën se flinin më mirë, shtriheshin më herët dhe nuk zgjoheshin në mes të natës.  Besohet se niveli i lartë i serotoninës së një kivi është arsyeja kryesore që ato mund të jenë kaq të dobishme kur bëhet fjalë për pagjumësinë.

Orizi i bardhë

Për shkak të nivelit të lartë të glikemisë, orizi promovon gjumin cilësor. Në një studim ku morën pjesë 1,848 njerëz, rezultoi se ata që hëngrën më shumë oriz flinin më shumë.  I njëjti studim sugjeron që orizi promovon prodhimin e melatoninës dhe triptofanit. Është  gjithashtu e rëndësishme të përmendet se japonezët konsumojnë sasi të mëdha orizi në baza ditore. Pra, pritet që vetitë e ushqimit të luajnë një rol të madh në ndikimin e gjumit të tyre në një mënyrë pozitive.

Qershi të tharta ose lëng qershie

Qershitë e tharta janë të pasura me fibra, antioksidantë , vitamina dhe minerale. Falë gjithë këtyre vetive, një studim zbuloi se ato ndihmojnë në luftimin e pagjumësisë, informon abcnees.al. Ato ulin inflamacionin, ndërsa rrisin nivelet e melatoninës.

Borziloku

Borziloku është një barishte nga Azia, i njohur për reduktimin e stresit dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit. Borziloku zvogëlon kortizolin, kështu që ju mund ta shtoni në makronat tuaja. Por gjithashtu mund ta bëni çaj, kur është i thatë.

Bollguri

Tërshëra përmban tripofan. Jo vetëm kaq, gjithashtu përmban vitaminë B3, që ndihmon në prodhimin e serotoninës. Kjo vitaminë është një mburojë e mrekullueshme kundër kolesterolit dhe është gjithashtu një antioksidant i shkëlqyer.

Është zbuluar se mungesa e vitaminës B3 mund të shkaktojë ankth, lodhje dhe humbje të kujtesës. Në shumë raste, njerëzit kanë vuajtur nga depresioni për shkak të kësaj mungese. Kjo do të thotë se ngrënia e tërshërës jo vetëm që do të rrisë serotoninën dhe ju ndihmon të flini më mirë, por gjithashtu do t’ju mbrojë nga depresioni./abcnews.al/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit